Kto powinien skorzystać z ośrodka terapii uzależnień?

Drinki na barze - Isabella Mendes - zdjęcie partnera

Uzależnienie od narkotyków, alkoholu, pracy, leków, hazardu czy nawet od komputera wymaga specjalistycznego podejścia. Choć chorzy często decydują się leczyć na własną rękę, efekty tego typu rozwiązania nie są zadowalające. O wiele lepszą alternatywą jest ośrodek terapii uzależnień. Kiedy warto się do niego zgłosić i kto może skorzystać z pomocy?

Ośrodek terapii uzależnień - podstawowe informacje

Leczenie różnego typu uzależnień jest długotrwałym procesem, na którego powodzenie ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim należy zaufać specjalistom, którzy pracują w ośrodku terapii uzależnień. Są to lekarze, terapeuci oraz wykwalifikowany personel medyczny, którzy posiadają niezbędną wiedzę, a także doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi. Ośrodek Terapii Uzależnień przyjmuje pacjentów, którzy nałogowo:

  • spożywają alkohol,
  • przyjmują narkotyki czy dopalacze,
  • grają w gry hazardowe.

Jest to miejsce, w którym można rozpocząć terapię, a także przeprowadzić detoks czy odwyk. Specjaliści korzystają z różnych metod, w tym także farmakoterapii, aby cały proces wychodzenia z uzależnienia był dla pacjenta jak najmniej dotkliwy. Z pomocy ośrodka mogą skorzystać przede wszystkim osoby, które są gotowe podjąć leczenie, a tym samym pracować nad sobą, walcząc z nałogiem. Warto mieć świadomość, że podjęcie leczenia wiąże się ze zmianą trybu życia i porzuceniem pewnych dotychczasowych przyzwyczajeń, co dla pacjenta może być bardzo dotkliwe. Niemniej jednak specjaliści pomagają mu odnaleźć się w nowej codzienności, rozwiewając wszelkie wątpliwości i obawy.

Leczenie uzależnień - co warto wiedzieć?

Nie istnieje jeden, konkretny schemat za pomocą którego leczy się uzależnienia. Każdy pacjent zgłasza się z innego rodzaju problemem, ma inną historię czy problemy, które wpływają na jego nałóg. Leczenie uzależnień musi być więc oparte na podejściu indywidualnym, które bazuje na szerokiej wiedzy z zakresu psychologii, psychiatrii oraz medycyny. Zazwyczaj leczenie uzależnień rozpoczyna się odwykiem - to, w jaki sposób pacjent przejdzie ten trudny etap, zależy od stopnia uzależnienia i predyspozycji własnych. Bardzo istotnym elementem jest terapia, która pomaga znaleźć przyczynę uzależnienia, a także ułatwia pacjentowi nowy start. W niektórych przypadkach konieczna okazuje się też farmakoterapia, zwłaszcza jeśli u pacjenta dodatkowo zostanie zdiagnozowana na przykład depresja.

Leczenie prywatne czy na NFZ?

Osoby uzależnione mają możliwość podjęcia leczenia w ramach NFZ, mogą także zgłaszać się do ośrodków prywatnych. Choć leczenie na NFZ jest darmowe, w większości przypadków na miejsce w ośrodku czeka się co najmniej kilka tygodni. To sprawia, że pacjent coraz głębiej wpada w nałóg, a nawet zupełnie traci chęć do walki z nim. Ważny jest tutaj bowiem czas - im szybciej rozpocznie się terapię właściwą, tym szybciej będzie można cieszyć się jej efektami. Dlatego też coraz więcej pacjentów decyduje się skorzystać z pomocy prywatnego ośrodka leczenia uzależnień, w którym miejsca dostępne są niemalże od ręki. Ponadto, dla pacjentów uzależnionych ważne jest czasowe wyizolowanie się ze swojego środowiska, w którym wpadło się w nałóg. Tymczasem w ramach NFZ często możemy korzystać wyłącznie z pomocy ambulatoryjnej, co w gruncie rzeczy nie stanowi rozwiązania problemu.

Kiedy szukać pomocy?

Jeśli osoba uzależniona zdaje sobie sprawę z tego, że powinna jak najszybciej podjąć leczenie, najlepszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie się do ośrodka leczenia uzależnień. Szukanie pomocy w poradniach czy prywatnych gabinetach często okazuje się nieefektywne, bowiem specjaliści nie są w stanie przeprowadzić pełnego leczenia, włączając w nie odwyk. Tymczasem prywatny ośrodek terapii uzależnień dysponuje odpowiednim zapleczem oraz personelem, dzięki czemu pacjent może zgłosić się w każdym momencie. Szukajmy pomocy zawsze, gdy czujemy, że nałóg wymyka się spod kontroli, nawet jeśli stosunkowo niedawno wpadliśmy w jego sidła. Im dłużej uzależniony tkwi w nałogu, tym trudniej jest mu porzucić dawne przyzwyczajenia i nawyki. Im szybciej poszukamy pomocy, tym szybciej podejmiemy efektywną terapię, a tym samym wyjdziemy z nałogu. 

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania