Lekarz a wystawianie recepty online - jak przebiega e-wizyta?

Stetoskop przy komputerze - zdjęcie partnera

Żyjemy w czasach, kiedy wiele problemów zdrowotnych rozwiązuje się w sieci. Choć „leczenie się” na forach internetowych bynajmniej nie zasługuje na pochwałę, to już zdalne konsultacje z lekarzami są opcją godną uwagi. Szczególnie jeśli w grę wchodzą zapracowani młodzi ludzie, którzy w świetle wszechobecnej cyfryzacji (także w dziedzinie służby zdrowia) chwalą sobie takie nowoczesne rozwiązania. Na czym polega wystawianie recepty online?

Cyfryzacja polskiej służby zdrowia przybliża nasz kraj do standardów, jakie panują w pozostałych państwach członkowskich Unii. Telemedycyna stała się wybawieniem w dobie pandemii - skróciła kolejki w przychodniach, ułatwiając jednocześnie pacjentom dostęp do lekarza. Ten - jeśli np. w drodze rozmowy telefonicznej uznaje to za konieczność, zaprasza pacjenta do gabinetu. Jeśli stwierdza, że może leczyć się w domu - wypisuje e-receptę bez osobistej wizyty w przychodni. Krok w nowoczesność to także recepta online, którą można uzyskać np. na portalu Nasza Recepta - https://naszarecepta.pl/. Jak przebiega taka „wizyta” i w jakich sytuacjach się sprawdza?

Cyfryzacja służby zdrowia odpowiedzią na potrzeby lekarzy, farmaceutów i pacjentów

Polska sukcesywnie realizuje postulaty Unii Europejskiej. W ich myśl rozpoczęła rozwijanie e-usług w sektorze opieki zdrowotnej. W styczniu 2020 r. oficjalnie weszła w życie e-recepta i e-skierowanie. Rok później ruszyła e-dokumentacja medyczna. Całość przedsięwzięć związanych ze zdrowiem (czy to w ramach NFZ, czy wizyt prywatnych) można sprawdzić na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), będącym swego rodzaju elektroniczną książką zdrowia i historią leczenia pacjenta. Jednolity system opieki zdrowotnej to cel Unii Europejskiej, z którego benefity mają czerpać wszyscy: lekarze, pacjenci i farmaceuci.

Od kiedy jest możliwe wypisywanie e-recept online (np. poprzez wspomniane wyżej portale), zakup potrzebnych leków może być jeszcze szybszy.

Kiedy sprawdza się e-konsultacja lekarska?

Dzisiejsze tempo życia sprawia, że nie zawsze mamy możliwość skorzystania z osobistej wizyty w przychodniach, które pracują przecież w określonych godzinach. Także wizyty u specjalistów w ramach prywatnych praktyk lekarskich nie zawsze są odpowiedzią na potrzeby pacjentów. Czasem są takie sytuacje, które nie wymagają osobistego kontaktu z lekarzem i oczekiwania w poczekalni, jak np. rutynowe przedłużenie recepty na leki stałe, w tym na antykoncepcję. Tą przepisze ginekolog online - recepta elektroniczna w tym przypadku jest tak samo ważna, jak ta otrzymana u swojego lekarza. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że ważniejsza - biorąc pod uwagę komfort pacjentki. Wyobraźmy sobie bowiem stres, jaki towarzyszy kobiecie w przypadku niezwłocznej potrzeby zażycia antykoncepcji awaryjnej, kiedy przykładowo właśnie rozpoczął się weekend lub pacjentka wyjechała na urlop. Abstrahując już od tempa, w jakim musi otrzymać e-receptę na tabletkę dzień po, dochodzi jeszcze wstyd przed przyznaniem się twarzą w twarz lekarzowi do niezabezpieczonego stosunku.
Tymczasem wystawianie recepty online może odbyć się w zaledwie kilka minut, niezależnie od pory dnia, dnia tygodnia i miejsca przebywania pacjenta. Wystarczy urządzenie z dostępem do internetu, ponieważ lekarze na portalach wystawiają e-recepty całodobowo.
Jak zamówić recepty przez internet krok po kroku?
Aby otrzymać kod recepty online, wystarczą trzy proste kroki.
1. Pacjent wypełnia krótki formularz będący jednocześnie wywiadem medycznym, po czym opłaca zamówienie.
2. Lekarz współpracujący z platformą do wystawiania e-recept weryfikuje zgłoszenie. Jeśli nie ma przeciwwskazań, po kilku minutach pacjent otrzymuje e-receptę SMS-em.
3. 4-cyfrowy kod e-recepty (wraz z numer PESEL) upoważnia pacjenta do realizacji e-recepty w dowolnej aptece, także internetowej.
Jak długo jest ważna e-recepta online? Tyle samo, ile e-recepta wystawiona w przypadku wizyty w jakimkolwiek innym trybie. W przypadku recepty na tabletki antykoncepcyjne będzie to zazwyczaj 30 dni od daty wystawienia.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania