Niedosłuch i utrata słuchu - jak się objawiają i na co zwrócić uwagę?

Słuch - zdjęcie partnera

Problemy ze słuchem – jego upośledzenie czy też całkowita utrata mogą pojawić się niezależnie od tego, w jakim jesteśmy wieku. Specjaliści wskazują, że bardzo często osoby cierpiące na niedosłuch nie dostrzegają objawów i jakichkolwiek nieprawidłowości, aż do momentu, gdy ich problemy z odbieraniem bodźców będą naprawdę poważne. Stwarza to duży problem diagnostyczny, jak również może znacząco utrudniać leczenie.


W przypadku słuchu ogromne znaczenie ma wczesne wykrycie problemu i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Z czasem niedosłuch może prowadzić do rozwinięcia się innych schorzeń, nie wspominając już o tym, że problem ze słuchem i odbieraniem bodźców dźwiękowych z otoczenia stale się pogłębia.


Problemy ze słuchem w postaci jego ubytku lub całkowitej głuchoty, obejmują nawet 5% całej populacji. Nie są to małe liczby. Niedosłuch znajduje się na trzecim miejscu, pośród najczęściej występujących schorzeń u osób dorosłych. Znaczącym problemem jest tu fakt, że pacjenci bardzo często zwlekają z udaniem się z takim problemem do lekarza. Potrafią odkładać to nawet przez 10 lat, co zdecydowanie zmniejsza możliwości podjęcia skutecznego leczenia.


Ubytek słuchu, czyli niedosłuch to obniżenie zdolności odbierania dźwięków, z kolei głuchota oznacza, że dana osoba całkowicie nie słyszy. Czy wiemy, z czego mogą wynikać nasze problemy ze słuchem i na jakie objawy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?


Jakie znamy rodzaje uszkodzeń słuchu?


Utrata słuchu dzieli się na cztery poziomy. Na ich poziomie możemy ocenić stopień upośledzenia odbierania bodźców przez konkretnego pacjenta. Wyróżniamy:


 1. Stopień łagodny – w tym wypadku pacjent jest w stanie słyszeć jedynie dźwięki w zakresie od 25 do 39 decybeli. Często pojawiają się tu trudności ze zrozumieniem słów, jakie wypowiadają inne osoby, co ma miejsce w szczególności w sytuacjach, gdy dookoła panuje hałas.

 2. Stopień umiarkowany – aby pacjent usłyszał dźwięki muszą one mieć co najmniej 41-60 decybeli. Bardzo często osoby na tym etapie upośledzenia słuchu, nie przejawiają jeszcze najmniejszego zaniepokojenia tym, że pogarsza im się słuch.

 3. Stopień zaawansowany – widoczne zaczyna być, że rozumienie dźwięków i słów z otoczenia staje się bardzo utrudnione. Często taka osoba nie rozumie tego co mówią do niej inni i musi czytać z ruchu ich warg.

 4. Stopień głęboki – głuchota – pacjent słyszy jedynie dźwięki powyżej 90 decybeli, a w niektórych przypadkach pacjenci nie słyszą absolutnie żadnych dźwięków z otoczenia.


Przyczyny problemów ze słuchem i utraty słuchu


Utrata słuchu, jak i problemy z odbieraniem bodźców dźwiękowych mogą mieć przyczyny wrodzone oraz nabyte. Pośród czynników wrodzonych wymienić należy odziedziczone wady rozwojowe, które mogą powodować ubytki słuchu u dzieci. Zalicza się do nich również komplikacje, do jakich mogło dojść w przebiegu porodu.


Uszkodzenie słuchu może nastąpić również w konsekwencji ciężkiej żółtaczki noworodkowej. Z kolei pośród przyczyn nabytych wymienia się przede wszystkim: nadmierne narażenie na hałas, starzenie się organizmu, jednak utrata słuchu może zostać wywołana również przez wiele różnych chorób, pośród których znajdują się:

 • ospa wietrzna,

 • zapalenie opon mózgowych,

 • borelioza,

 • świnka,

 • odra,

 • cukrzyca,

 • niektóre choroby nowotworowe,

 • niedoczynność tarczycy,

 • przewlekłe infekcje ucha,

 • artretyzm.


Warto wiedzieć, że słuch można również stracić w przypadku wypadku, jeśli doszło w nim do uszkodzenia głowy lub samego ucha.


Jakie objawy mogą pojawić się w przypadku upośledzenia słuchu?


Pogorszenie się słuchu może się objawiać różne, u każdej z osób, która zostanie dotknięta tym problemem. Ma to związek przede wszystkim z powodem, z jakiego doszło do pogorszenia się odbioru bodźców dźwiękowych z otoczenia. Bardzo często to osoby z najbliższego otoczenia chorego zwracają uwagę na występowanie u niego symptomów, mogących sugerować pogorszenie słuchu.


Pojawiać się mogą:

 • uczucie zatkania ucha,

 • zawroty głowy,

 • zaburzenia równowagi,

 • pogorszenie rozumienia mowy,

 • omamy słuchowe.


Jak wygląda diagnostyka niedosłuchu lub utraty słuchu?


W wielu przypadkach możliwe jest zahamowanie problemów ze słuchem i leczenie ich przyczyny. Działania profilaktyczne pojawiają się już w wieku dziecięcym, a nawet niemowlęcym. Obecnie w większości szpitali u noworodków przeprowadza się przesiewowe badanie słuchu już w pierwszej lub drugiej dobie po porodzie. Niezwykle ważna jest również profilaktyka chorób wieku dziecięcego, takich jak świnka, odra, czy różyczka.


Osoby dorosłe, których praca wymaga przebywania w otoczeniu o dużym natężeniu hałasu, powinny w sposób szczególny dbać o stosowanie środków ochrony osobistej. Jeśli cokolwiek nas niepokoi i podejrzewamy, że mogą u nas występować zaburzenia słuchu, to powinniśmy jak najszybciej umówić się na wizytę u otolaryngologa – najlepiej jeśli współpracuje on z audiologiem, czyli lekarzem zajmującym się zaburzeniami słuchu.


Ubytki w obrębie słuchu mogą być diagnozowane na różne sposoby. Lekarz rozpoczyna od badania fizykalnego. Ma ono na celu znalezienie ewentualnych stanów zapalnych oraz zmian u pacjenta. Kolejne są ogólne badania przesiewowe, które wymagają zasłonięcia jednego ucha i określenia tego, jak pacjent reaguje na bodźce.


Już na pierwszej wizycie zostaną ponadto zlecone bardziej szczegółowe testy i badania, takie jak: audiometria tonalna, test kameronu, otoemisja akustyczna, trypanometria. Dają one możliwość określenia głębokości zmian oraz tego w jakim miejscu w obrębie ucha one występują.


To w jaki sposób konkretny pacjent będzie leczony, uzależnione jest od stopnia ubytku słuchu, jak również od tego, jaka przyczyna spowodowała, że doszło do problemów z odbieraniem bodźców dźwiękowych. Można zastosować aparaty słuchowe lub implanty ślimakowe, które doprowadzają do znaczącej poprawy jakości życia osoby chorej. Jeśli są ku temu określone wskazania, to zastosowanie może znaleźć leczenie operacyjne. Każdy przypadek musi być rozpatrywany indywidualnie.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

 • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania