Nietrzymanie moczu u mężczyzn - przyczyny i leczenie

Nie trzymanie moczu u mężczyzn - zdjęcie partnera

Nietrzymanie moczu (NTM) kojarzone jest przede wszystkim z przypadłością kobiecą. Jednak mężczyźni – niezależnie od wieku – również cierpią na to krępujące schorzenie. Przyczyn nietrzymania moczu u mężczyzn może być wiele, choć najczęstszą z nich jest powiększenie gruczołu krokowego, które, od około sześćdziesiątego roku życia, dotyka większości panów. Jakie są inne powody występowania nietrzymania moczu u mężczyzn? W jaki sposób można leczyć to schorzenie? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym tekście.

Jak rozpoznać nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to przypadłość bardzo krępująca, którą łatwo jest rozpoznać, choć wiele osób nie chce się do niej przyznawać. Określa się ją jako niekontrolowany i nieuświadomiony wyciek moczu w trakcie dnia lub w nocy. W zależności od tego, jak duży jest to wyciek, możemy mówić o różnych stopniach nietrzymania moczu. 

Jednak aby rozpoznać konkretny stopień NTM należy sprawdzić, jaką ilość wydala się w sposób nieświadomy w przeciągu czterech godzin. Może w tym pomóc prowadzenie dzienniczka mikcji, w którym zapisuje się informacje dotyczące przyjętych dziennie płynów a także kontrolowanych i niekontrolowanych mikcji. W zależności od tego, jak duże są wycieki moczu, możemy mówić o pięciu stopniach nietrzymania moczu.

  • Kropelkowym – do 50 ml. Najczęściej jest to gubienie kilku kropli, na przykład podczas śmiania się czy kichania.
  • Lekkim – od 50 do 100 ml. Wyciek jest trochę większy, bardziej zauważalny w trakcie dnia.
  • Średnim – od 100 do 200 ml. Mocz może wyciekać nie tylko przy nagłym zwiększeniu ciśnienia w jamie brzusznej, ale także podczas zwykłych czynności jak wstawanie z krzesła. 
  • Ciężkim – od 200 do 300 ml. Duże ilości moczu mogą wyciekać nawet podczas stania.
  • Bardzo ciężkim – powyżej 300 ml. Ten stopień nietrzymania moczu porównywalny jest z niekontrolowanymi mikcjami w ilościach podobnych lub takich samych, jak przy korzystaniu z toalety. 

Przyczyny nietrzymania moczu

Przyczyn odpowiedzialnych za nietrzymanie moczu jest wiele. Aby je poznać, co równocześnie umożliwia zdiagnozowanie problemu, konieczne jest udanie się do urologa. Nierzadko przyczyn powstania NTM można upatrywać w osłabieniu mięśni dna miednicy (tak zwanych mięśni Kegla), które odpowiadają za utrzymanie organów miednicy mniejszej, ale także za odpowiednią pracę zwieracza cewki. W sytuacji, w której mięśnie zostają osłabione lub naderwane – na przykład po zabiegach w okolicy miednicy – istnieje ryzyko wystąpienia wysiłkowego nietrzymania moczu. Charakteryzuje się ono popuszczaniem moczu zwłaszcza podczas kaszlu, kichania czy śmiania się. Jest ono bowiem związane ze wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej. Warto przy tym zapamiętać, iż przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu chory nie odczuwa parcia podczas popuszczania. Ten rodzaj NTM występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn, głównie ze względu na ryzyko pojawienia się tego schorzenia po naturalnym porodzie. 

Kolejną przyczyną nietrzymania moczu jest tak zwany pęcherz nadreaktywny (OAB). To schorzenie, które powoduje zbyt dużą pobudliwość mięśni pęcherza, co w efekcie przyczynia się do ciągłego odczuwania parcia, nawet przy minimalnym jego zapełnieniu. Pęcherz nadreaktywny jest niemożliwy do całkowitego wyleczenia – możliwe jest jedynie osłabienie pobudliwości mięśni. Dlatego tak istotna jest odpowiednia diagnostyka. 

Nietrzymanie moczu u mężczyzn nie musi być jednak spowodowane powyższymi schorzeniami. Występuje także jako objaw różnego rodzaju chorób pęcherza, takich jak kamica czy stany zapalne. Zwykle chorobom tym towarzyszy ból podbrzusza oraz pieczenie podczas mikcji bądź niemożność oddania moczu. W takich sytuacjach konieczne jest udanie się do urologa, który będzie mógł rozpocząć odpowiednie leczenie. 

Prostata a nietrzymanie moczu

Wskazuje się jednak, iż najczęstszymi przyczynami nietrzymania moczu u mężczyzn są problemy związane z gruczołem krokowym. Rozrost prostaty powoduje bowiem wystąpienie tak zwanego nietrzymania moczu z przepełnienia. Gruczoł staje się w tym przypadku przeszkodą utrudniającą prawidłowy odpływ moczu. Ze względu na to, mocz gromadzi się w pęcherzu i wycieka w niewielkich ilościach w trakcie dnia lub w nocy. 

W przypadku nietrzymania moczu z przepełnienia konieczna jest szybka interwencja lekarska, gdyż problemy w opróżnieniu pęcherza mogą zakończyć się całkowitym zastopowaniem możliwości oddania moczu. W takiej sytuacji chory musi zostać cewnikowany, natomiast przeszkoda usunięta jak najszybciej.

Jeśli przeszkodą okazuje się rozrośnięta prostata istnieje także ryzyko, iż zmiany mogą być nowotworowe. Nie należy bagatelizować problemów z prostatą przyjmując, że dotyczą one wszystkich mężczyzn w pewnym wieku. 

Jak leczyć nietrzymanie moczu u mężczyzn?

Leczenie nietrzymania moczu uzależnione jest oczywiście od odpowiedniej diagnozy. Dopiero w momencie jej postawienia lekarz jest w stanie wskazać sposób leczenia. W sytuacji, w której nietrzymanie moczu spowodowane jest stanem zapalnym pęcherza lub cewki moczowej konieczne jest podanie antybiotyków mających na celu wyeliminowanie bakterii odpowiedzialnych za zapalenie. 

Jeśli nietrzymanie moczu zostało spowodowane powiększeniem gruczołu krokowego, konieczna jest dalsza diagnostyka, która wskaże czy narosłe komórki są neutralne, czy nowotworowe. Powiększona prostata może być dalej obserwowana bądź wycięta operacyjnie. Jak jednak wspomnieliśmy istotne jest opróżnienie pęcherza – na przykład za pomocą cewnika. 

Nietrzymanie moczu spowodowane pęcherzem nadreaktywnym wymaga leczenia farmakologicznego, które zmniejsza pobudliwość mięśni. W tym celu wykorzystuje się między innymi leki antycholinergiczne. Możliwe jest również ostrzykiwanie pęcherza toksyną botulinową typu A. W celu zminimalizowania występowania parć naglących zaleca się również przeprowadzanie treningów mikcji. Polegają one na świadomym zwiększaniu przerw między wizytami w toalecie, by uzyskać jak największą możliwość panowania nad pęcherzem. 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu powinno być leczone przede wszystkim za pomocą fizjoterapii. W sytuacji, gdy popuszczanie moczu jest nieznaczne, możliwe jest przeprowadzanie ćwiczeń mięśni Kegla w domu. Mają one na celu wzmocnienie mięśni i zminimalizowanie a w efekcie także pozbycie się niekontrolowanego popuszczania. Niestety w sytuacjach, w których mięśnie są bardziej uszkodzone – na przykład z powodu operacji – konieczne może być przeprowadzenie zabiegu z użyciem taśm. Zabieg wykonywany jest metodą laparoskopową i umożliwia naprawienie uszkodzonego zwieracza, który w niektórych sytuacjach zostaje uszkodzony podczas wykonywania radykalnej prostatektomii. 

Produkty na nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu u mężczyzn jest schorzeniem wywołującym poczucie wstydu, nierzadko powodującym izolowanie się chorego od bliskich. Głównie ze względu na nieprzyjemny zapach oraz poczucie braku kontroli nad własnym ciałem. Dlatego tak istotne jest, by jak najszybciej zgłosić się z problemem do lekarza, który umożliwi podjęcie odpowiedniego leczenia. W całym procesie leczenia warto jednak wspomagać się wyrobami, które mogą pozbyć się wilgoci oraz intymnego zapachu. Istnieje wiele produktów, które dopasowane są do potrzeb mężczyzn z nietrzymaniem moczu. Najczęściej wybieranym są oczywiście wkładki urologiczne dla mężczyzn o anatomicznym kształcie, które radzą sobie z kropelkowym, niskim oraz średnim nietrzymaniem moczu. Są bardzo łatwe do założenia – wkleja się je do bielizny – a jednocześnie bardzo dyskretne i wygodne. 

W sytuacji, w której nietrzymanie moczu występuje w stopniu ciężkim lub bardzo ciężkim, zaleca się wybieranie bardziej chłonnych wyrobów. Osoby aktywne nadal mogą jednak cieszyć się dyskrecją nosząc majtki chłonne, które zakłada się jak zwykłą bieliznę. 

Nietrzymanie moczu u mężczyzn występuje rzadziej niż u kobiet – nadal jednak jest to częsty problem, którego nie wolno bagatelizować. Dlatego już przy pierwszych objawach konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem, który umożliwi szybkie rozpoczęcie leczenia.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania