Pierwszy termin miesiączki – zaplanowany w genach

Pierwsza miesiączka u nastolatek występuje w różnym wieku. Część dziewczynek doświadcza jej już przez 12. rokiem życia, inne nawet kilka lat później. Jej termin pojawienia się nie jest bez znaczenia da późniejszego stanu zdrowia dziewczynek – otóż udowodnione zostało że termin pierwszej miesiączki ma duży wpływ na ryzyko powstawania niektórych nowotworów.

Badacze znaleźli region ludzkiego a dokładnie kobiecego genomu, który bezpośrednio i pośrednio odpowiada za długość okresu miesiączkowania w życiu kobiety. Na łamach „Nature Genetics” brytyjscy i amerykańscy specjaliści opublikowali informacje na temat 30 wariantów genów związanych z rozpoczęciem pierwszej menstruacji. Dane zebrane przez nich, wskazują wyraźnie iż wiek w którym pierwszy raz występuje okres u dziewczynki, jest dokładnie zapisany w jej genomie. Badania na ten temat były przeprowadzane przez Kena Onga z MRC Epidemiology Unit w Cambridge współpracującego z naukowcami z Boston University, deCode genetics w Islandii i Peninsula College of Medicine and Dentistry St Luke's Campus w Exeter. W tworzeniu wniosków skoncentrowano się na wynikach badań genomu ponad 102 tysięcy kobiet w różnym wieku – każda z pań wykonała 32 badania i była analizowana pod kątem wieku w jakim u niej wystąpiła pierwsza miesiączka.

Z badan okazało się iż w ustaleniu tego terminu udział bierze wiele różnych regionów DNA a w tym 4 regiony związane z indeksem BMI, 3 które biorą udział w utrzymaniu równowagi energetycznej organizmu, 3 wpływające bezpośrednio na układ hormonalny, oraz inne które pełnią w organizmie różne funkcje. Stwierdzone zostało iż wiek w jakim występuje pierwszy raz okres, określa ponad 30 różnych regionów genomu. Odkrycie jest istotne, gdyż dzięki niemu można określić geny które wpływają na długość ekspozycji kobiety na działanie estrogenów co może się z kolei wiązać z częstością występowania niektórych typów raka np. piersi.

Źródło: medycyna24.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania