Spektropióro pokaże Ci brzeg guza

Urządzenie zwane SpectroPen, jest urządzeniem pozwalającym chirurgowi w rzeczywistym czasie na sprawdzenie, gdzie są brzegi aktualnie wycinanego nowotworu. Jest to bardzo ważne przy tego typu operacjach , gdyż zostało wykazane, iż w przypadku wielu guzów litych całkowite wycięcie – resekcja – jest najlepszym prognostykiem przeżywalności.

Naukowcy z jednostek naukowo-badawczych wyniki testów autorskich urządzeń zamieścili w Analytical Chemistry. W piśmie możemy wyczytać, iż nowa technologia, pozwala chirurgowi na wizualizację w czasie rzeczywistym, gdzie znajdują się guzy. Dodatkowo skany wykonywane tuż po zabiegu dają możliwość sprawdzenia krańców. Dodatkowo oprócz całkowitej resekcji guza bardzo ważna jest identyfikacja węzłów chłonnych, w których mogło dojść do przerzutów. Sperctopen działa na zasadzie wykrywania barwnika fluorescencyjnego re porterowego praz światła rozproszonego przez drobiny złota pokryte polimerem. Dodatkowo wykorzystywane są też immunoglobuliny, wykazujące wyższe powinowactwo do molekuł znajdujących się komórkach rakowych – antygenów – niż do zwykłych zdrowych komórek. Dzięki powierzchniowo wzmocnionej spektroskopii remanowskiej złoto zwiększa moc sygnału barwnika reporterowego. Naukowcy pod przewodnictwem prof. Shuming Nie dowiódł, ze w ten sposób jest możliwe wykrycie wszczepionych gryzoniom guzów o rozmiarach nieprzekraczających 1mm. Urządzenie jest hybrydą lasera o dł. fali bliskiej podczerwieni oraz wykrywacza fluorescencji. Spectropen jest połączony przy pomocy światłowodu ze spektrometrem, zapisującym zarówno fluorescencje jak i sygnały ramanowskie.

W trakcie testów badacze posłużyli się dożylnie zadana zielenią indocyjaninową. Myszy zostały poddane wszczepieniu komórek ludzkiego raka piersi. Dzięki przepuszczalności naczyń krwionośnych i błon barwnik gromadził się w większych ilościach w komórkach rakowych, a ich sygnał wysyłany i wychwytywany przez SpecrtoPen jest 10 razy silniejszy od sygnału komórek zdrowych. Ponadto dodano do komórek gen świetlików co rozświetlało guz po podaniu kroplówki. Dzięki badaniom jest teraz możliwe precyzyjne określenie granic guza przez operacją w jej trakcie.
Źródło: medigo.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania