Suplementacja w ciąży - od kiedy przyjmować kwas foliowy?

Suplementy - zdjęcie partnera

Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety, podczas którego szczególnie powinna zatroszczyć się o swoje zdrowie. Od przemyślanej diety przyszłej mamy, a często także suplementacji i regularnych badań, zależeć będzie bezproblemowy przebieg ciąży.

  1. Kwas foliowy – na co jest polecany?

Kwas foliowy to bardzo ważny składnik, który powinien być przyjmowany przez przyszłą mamę. Uzupełniające spożycie kwasu foliowego zwiększa poziom folianów u matki. Niski poziom folianów u matki jest czynnikiem ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej u rozwijającego się płodu. Korzystny efekt występuje w przypadku codziennego uzupełniającego spożycia dawki wynoszącej 400 μg kwasu foliowego przez co najmniej jeden miesiąc przed poczęciem i maksymalnie trzy miesiące po poczęciu. Szacuje się, że kobieta, która planuje zajść w ciążę może bezpiecznie przyjmować od 400 do 600 mikrogramów kwasu foliowego dziennie. W przypadku kobiet, które mają za sobą doświadczenie urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi, konieczne będzie sięgnięcie po 4000 mkg kwasu foliowego w ściśle określonym czasie tj. na co najmniej 4 tyg. przed planowaną koncepcją i przez pierwsze 12 tyg. ciąży, a następnie zmniejszenie dawki tak jak w populacji Jeśli chodzi o kwas foliowy, cena jest uzależniona od liczby tabletek oraz zawartości substancji aktywnej.

  1. Kwas foliowy w ciąży – kiedy należy go przyjmować?

Przyjmowanie kwasu foliowego przez kobiety w ciąży stało się powszechną wiedzą w społeczeństwie, jednak nasuwają się pytania, od kiedy należy go suplementować. Kwas foliowy powinien być w organizmie w odpowiednim stężeniu jeszcze przed zajściem w ciążę, dlatego suplementację należy rozpocząć na etapie planowania ciąży.

Niedobór kwasu foliowego – jak mu zapobiegać?

Choć teoretycznie dieta powinna pokrywać zapotrzebowanie organizmu przyszłej matki na wszystkie ważne składniki, w tym kwas foliowy, to eksperci zalecają suplementację folianów wszystkim kobietom w ciąży, planującym ciążę oraz karmiącym piersią. Uwagę na ten aspekt powinny zwracać przede wszystkim te pacjentki, które mają alergie pokarmowe i pewne wykluczenia co do składników w diecie. Pacjentki, które sprawdziły laboratoryjnie poziom poszczególnych mikro- i makroelementów oraz witamin mogą mieć medyczną podstawę do suplementacji.

Bibliografia:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5331554/
  2. https://www.ptgin.pl/zakładka REKOMENDACJE/STANOWISKA, Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące suplementacji u kobiet ciężarnych opublikowane 01.07.2020, cytujące pracę Zimmer M, Sieroszewski P., Oszukowski P. et al. Polish Society of Gynecologists ard Obstetricians recommendations on supplementation in pregnancy. Ginekol Pol. 2020;91 (10), 644-653. doi: 10.5603/GP2020.0159

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania