Choroba meningokokowa - duże i często bagatelizowane zagrożenie, co powinniśmy o niej wiedzieć?

Dziecko, niemowlę - zdjęcie partnera

Zakażenie meningokokami jest trudne do właściwego rozpoznania, ponieważ w wielu przypadkach objawy, jakie się pojawiają są niecharakterystyczne i sugerują inne choroby. Jednak z pewnością warto pamiętać o możliwości zachorowania na nią naszych dzieci, gdyż bez właściwego leczenia może dojść do śmierci nawet w zaledwie 24 godziny. Czym dokładnie jest choroba meningokokowa, jak się objawia, jak się ją leczy i jakie znaczenie mają szczepienia? Sprawdź jakie informację na jej temat zebraliśmy.

Wielu specjalistów wskazuje, że powinniśmy w sposób szczególny dbać o szczepienia przeciwko meningokokom. Ma to również ogromne znaczenie w dobie pandemii, gdyż szczepienia istotnie nas zabezpieczają, a w tym czasie dostęp do lekarzy i szybkiej pomocy jest znacznie utrudniony. Meningokoki w krótkim czasie prowadzą do rozwoju sepsy, czyli uogólnionego zakażenia organizmu. Gdy do niej dojdzie szanse na przeżycie dziecka zdecydowanie maleją. Dlatego rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na swoje dzieci i nie dopuszczać do sytuacji, w której bagatelizują jakiekolwiek objawy mogące sugerować, że doszło do zakażenia meningokokami. Tu liczy się szybka reakcja.

Dostępne szczepienia dla dzieci na meningokoki nie należą do grupy obowiązkowych, jednak z pewnością warto się na nie zdecydować, gdyż są one skutecznym zabezpieczeniem przed rozwojem tej groźnej choroby. Nie stosowanie szczepień to jedno, pozostaje jeszcze kwestia trudności diagnostycznych. Objawy w wielu przypadkach nie wskazują w najmniejszym stopniu, że mamy do czynienia właśnie z meningokokami.

Inwazyjna choroba meningokokowa

Meningokoki to bakterie, które prowadzą do rozwoju inwazyjnej choroby meningokokowej. Aż 60% wszystkich przypadków ma przebieg inwazyjny wraz z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Może jednak wystąpić również sama sepsa lub jedynie zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Nie bez powodu choroba ta łączona jest głównie z dziećmi, a konieczność przeprowadzenia szczepienia pojawia się bardzo wcześnie. Mimo iż do zachorowania może dojść właściwie w każdym wieku, to pacjenci najczęściej nie mają więcej niż 5 lat, a najwięcej przypadków spotyka się poniżej 1 roku życia.

Wystąpienie inwazyjnej choroby meningokokowej w krótkim czasie może prowadzić do śmierci, a według danych umiera nawet co szósty pacjent. Również bardzo częste są powikłania, do których dochodzi u co piątego chorego i zwykle prowadzą do trwałego inwalidztwa.

Objawy, czyli w jaki sposób może się uwidaczniać inwazyjna choroba meningokokowa?

Zwykle objawy związane z chorobą meningokokową jej nie sugerują. Wiążą się również z innymi schorzeniami, w związku z czym lekarze mogą mieć duży problem ze stwierdzeniem takiego zakażenia. Symptomy są tu tak niespecyficzne, że bardzo trudno przewidzieć, że już w ciągu najbliższych kilku godzin dojdzie do rozwinięcia się sepsy. Do objawów inwazyjnej choroby meningokokowej zaliczamy:

• gorączkę, która nie zawsze jest wysoka,
• osłabienie organizmu,
• nudności,
• wymioty,
• złe samopoczucie,
• rozdrażnienie.

Jak widać objawy te mogą skłaniać do stwierdzenia zwykłego przeziębienia lub początków jakiejkolwiek innej choroby. U dzieci podobnie objawia się również COVID-19. Jeśli jednak stan dziecka się pogarsza może ono wymagać szybkiej pomocy lekarskiej i włączenia odpowiedniego leczenia. Jeśli dochodzi do sepsy meningokokowej to najważniejsze są pierwsze 24 godziny. Mają one ogromne znaczenie dla uratowania życia i sprawności dziecka. Pamiętajmy, jednak że choroba może rozwijać się również u osób dorosłych. W związku z tym również nie powinniśmy bagatelizować objawów i w razie ich pogorszenia się niezwłocznie zgłosić się po pomoc lekarską.

Czasem lepiej dmuchać na zimne i w razie złego samopoczucia i utrzymywania się objawów u dziecka czy dorosłego, czy pogarszania się udać się do lekarza. Zdaniem specjalistów pojawienie się kolejnych widocznych objawów, w postaci zmiany koloru skóry czy wybroczyn, które stanowią konsekwencję zmian zakrzepowo-zatorowych, jest sygnałem, że szanse pacjenta na przeżycie znacząco spadają.

Szczepienia przeciwko meningokokom

Gdy dochodzi do zgonu w wyniku sepsy meningokokowej, to najczęściej ma to miejsce u dzieci, które nie były szczepione na tę chorobę. Taka profilaktyka przynosi bardzo dobre efekty i znacząco zwiększa szansę, że nawet jeśli dojdzie do zakażenia meningokokami, to pacjent przeżyje i uniknie ciężkich powikłań.

Mimo tak wielkiego zagrożenia, jakie niesie za sobą zakażenie meningokokami szczepienia nie są w grupie tych obowiązkowych. Niebezpieczeństwo jest lekceważone. Jednak wskazuje się, że to szczepienie również powinno trafić pośród te niezbędne i konieczne do wykonania u dzieci. Obecnie szczepienia na meningokoki są zalecane w Polsce, co oznacza, że rodzic jeśli się na ich wykonanie, to będzie musiał samodzielnie je opłacić. Ze względu na dużą zachorowalność w pierwszym roku życia, zaleca się, aby już u małych dzieci wykonywać szczepienie przeciwko meningokokom. Jedna z nich jest dostępna już dla dzieci od 2 miesiąca życia, druga od 10 roku życia, więc mogą stanowić skuteczną ochronę – są to szczepionki na meningokoki typu B. Dostępne są jednak również szczepienia na inne typy meningokoków, jedna z nich zalecana jest od 6 tygodnia życia, druga w wieku dwóch lat.

Z całą pewnością zabezpieczenie dzieci przed tą niebezpieczną chorobą jest niezwykle ważne i wskazane. Każdy rodzic powinien się nad nim dobrze zastanowić i omówić możliwość wykonania u swojej pociechy z lekarzem pediatrą. Pamiętajmy, że skuteczne leczenie będzie skuteczne jedynie jeśli zostanie zastosowane szybko, a nie zawsze udaje się od razu rozpoznać chorobę. W większości przypadków niezbędna jest hospitalizacja i dożylne podawanie antybiotyków. Jeśli zostaną one zalecone i podane odpowiednio wcześnie, to zdecydowanie wzrasta szansa na przeżycie. Zadbajmy więc o zdrowie i życie naszych dzieci.

Artykuł własny

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania