Czym kierować się przy wyborze respiratora?

Terapia tlenowa - zdjęcie partnera

Respiratory, czyli urządzenia medyczne wspomagające lub całkowicie zastępujące mięśnie pacjenta w oddychaniu, stanowią niezbędny sprzęt szpitalny. Czym należy się kierować przy zakupie respiratora? Jakie udogodnienia może oferować nowoczesny respirator? O tym w artykule!

Czym jest respirator?

Respirator medyczny, nazywany też „sztucznym płucem” to urządzenie, które wspiera lub zastępuje mięśnie pacjenta w wykonywaniu pracy oddechowej. Pozwala na sztuczne, wymuszone oddychanie w sytuacjach ustania czynności oddechowej, do jakiej dochodzi na skutek choroby, urazu lub zastosowania leków blokujących przewodnictwo nerwowo-mięśniowe.

Respiratory ułatwiają oddychanie również wtedy, gdy pacjent oddycha samodzielnie, ale czynność ta jest utrudniona i nie zaspokaja zapotrzebowania organizmu na tlen. Warto podkreślić, że twórcą projektów pierwszych urządzeń wspomagających oddychanie był sam Leonardo da Vinci. Z kolei pierwszy działający respirator był dziełem Jeana-Francois, Pilatre de Roziera, który powstał w latach 80. XVIII wieku. W 1928 r. pierwsze „żelazne płuca”, które swoją nazwę zawdzięczają metalowej skrzyni zamykanej klapą, skonstruowali natomiast Philip Drinker i Louis Shaw z Uniwersytetu Harvarda w Cambridge.

Respirator w szpitalu – do czego służy?

Respirator to aparatura podtrzymująca podstawowe funkcje życiowe. Jednak oprócz zastępowania i wspomagania oddechu przy niewydolności układu oddechowego, urządzenie powszechnie wykorzystywane jest również w anestezjologii, podczas gdy zachodzi konieczność zastosowania znieczulenia ogólnego. W tej sytuacji za pośrednictwem respiratora dostarczane są gazy i para z urządzenia przez układ oddechowy pacjenta. Oprócz tego, sprzęt do wentylacji stanowi nieodłączną część wyposażenia sal operacyjnych.

Znajduje zastosowanie na oddziale intensywnej terapii i oddziale neonatologi. Respiratory są obecnie masowo wykupowane – służą bowiem do ratowania życia i zdrowia pacjentów zakażonych koronawirusem, w przypadku których choroba przyjmuje ciężki przebieg. Korzystanie z respiratora przynosi pacjentowi konkretne korzyści – bez względu na to, czy sprzęt wykorzystywany jest w szpitalu, czy też w domowych warunkach. Przede wszystkim, sztuczna wentylacja pozwala redukować objawy hipowentylacji pęcherzykowej, co skutkuje głębszym oddychaniem, regeneracją mięśni oddechowym i zmniejszeniem liczby infekcji.

Jak działa respirator?

Zasada działania respiratora nie należy do skomplikowanych. Sprzęt podtrzymuje podstawowe funkcje życiowe pacjenta za pośrednictwem rurki intubacyjnej, którą wprowadza się do tchawicy. Jej zadanie polega na tłoczeniu powietrza do płuc pacjenta z ich niewydolnością. Nowoczesne respiratory medyczne działają na zasadzie wytwarzania dodatniego ciśnienia – dzieje się to bezpośrednio w płucach. Stosowane niegdyś „sztuczne płuca” działały od zewnątrz, poprzez wytwarzanie ujemnego ciśnienia wokół klatki piersiowej.

To sprawiało, że była ona uciskana i podnoszona. Co istotne, możemy wyróżnić dwie techniki wentylacji - inwazyjną i nieinwazyjną. W pierwszym przypadku, rury respiratora podłączane są do rurki intubacyjnej. Respirator do wentylacji nieinwazyjnej łączy się z kolei pacjentem przy pomocy masek zakładanych na twarz.

Rodzaje respiratorów - jakie funkcje oferują nowoczesne respiratory?

Przez lata respiratory, głównie z uwagi na swoje rozmiary, były używane tylko w szpitalu w sytuacji ostrej niewydolności oddechowej. Obecnie, sprawą postępu medycyny i technologii, wykorzystuje się je również w karetkach oraz w warunkach domowych. Służą temu lekkie, podręczne respiratory transportowe, użytkowane w ambulansach oraz w szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR), które zapewniają właściwą wentylację płuc między innymi u poszkodowanych w wypadkach. Stacjonarne respiratory domowe, stosowane w tzw. domowej wentylacji mechanicznej, to kompaktowe i intuicyjne urządzenia, które oferują wiele trybów pracy oraz innowacyjnych funkcji mających za zadanie wspomaganie osłabionego oddechu lub podtrzymanie życia poprzez mechaniczną wentylację płuc.

Jednocześnie umożliwiają one choremu swobodne przemieszczanie się. Respiratory wymagają zasilania – ze względu na jego rodzaj, możemy wyróżnić urządzenia elektryczne i pneumatyczne. Pierwsze z nich, często wyposażone w akumulator, pozwalają na nieprzerwaną pracę w przypadku utraty źródła zasilania nawet przez kilka godzin. Respiratory pneumatyczne wykorzystują energię zmagazynowaną w sprężonym gazie. Ich zaletą jest możliwość pracy bez dostępu do źródła energii elektrycznej lub gdy jego obecność jest niepożądana. Oferta sprzętu medycznego w obszarze respiratorów nieustannie się rozwija.

Nowoczesne urządzenia, wyposażone w dotykowe ekrany o wysokiej rozdzielczości, umożliwiają monitorowanie oddechu według rozmaitych parametrów i wentylowanie w wielu trybach. Niektóre urządzenia mogą służyć do wentylowania nie tylko osób dorosłych, ale i dzieci. Wyposażone w kartę pamięci, pozwalają rejestrować parametry chorego w postaci raportów, co służy ocenie jego stanu zdrowia. Tak szerokie możliwości respiratorów umożliwiają dostosowanie ich działania do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Respirator dla szpitala – jak wybrać i gdzie kupić niezawodny sprzęt?

Warto pamiętać, że każdy oddział intensywnej terapii jest inny. Dlatego tak ważne jest, aby wybór respiratora podyktowany był potrzebami danego personelu. Niezawodne urządzenia, w tym respiratory dla dorosłych i respiratory dla dzieci oraz respiratory transportowe od światowych producentów zapewniają skuteczne podtrzymanie funkcji narządów. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową specyfikacją respiratorów medycznych prezentowanych na platformie Medipment, umożliwiającej szybki i bezpośredni kontakt z dystrybutorami i producentami sprzętu medycznego.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania