Kiedy warto udać się na konsultację foniatryczną?

Badanie foniatryczne - zdjęcie partnera

Foniatria to dziedzina medycyny zajmująca się procesami wytwarzania dźwięków mowy. Zajmuje się głosem ludzkim, jego powstawaniem, zaburzeniami i nieprawidłową artykulacją mowy. Foniatra jest lekarzem zajmującym się badaniem i leczeniem wszelkich patologii w obrębie narządu odpowiedzialnego za wytworzenie mowy, która jest podstawowym instrumentem komunikacji międzyludzkiej. Zasadniczą funkcją mowy jest przekaz werbalny, ale duże znaczenie w komunikacji mają też cechy głosu takie jak jego natężenie, barwa i wysokość. Dźwięki wyrażają emocje, dlatego mowa i brzmienie głosu tworzy wizerunek osoby mówiącej. W wielu grupach zawodowych jak: wokaliści, aktorzy, dziennikarze, prawnicy, nauczyciele itp. głos jest podstawowym narzędziem pracy.

Zaburzenia głosu i wymowy są ważnym problemem klinicznym dotyczącym zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Wady mowy częściej dotyczą dzieci, natomiast zaburzenia głosu występują we wszystkich grupach wiekowych. Najczęstsze przyczyny niedomagania głosu są wywołane przez zmiany organiczne w obrębie krtani, takie jak: polipy, guzki obrzęki czy zmiany nowotworowe oraz zaburzenia czynnościowe takie jak nieprawidłowa praca mięśni w obrębie krtani. W przypadkach problemów z głosem konsultacja z lekarzem foniatrą pomoże zaplanować skuteczną rehabilitację głosu.

Kiedy odwiedzić foniatrę?

Wizyta u lekarza foniatry jest wskazana w przypadku pojawiających się problemów z głosem i mową, gdy pojawiają się problemy z emisją głosu. Najczęstsze wskazania do konsultacji specjalistycznej to: długotrwałe, dokuczliwe chrypki, okresowe zanikanie głosu, zawężenie skali, matowy głos oraz pojawiające się, w trakcie mówienia, bóle krtani i gardła, przewlekłe bóle gardła i inne utrudnienia wymowy. Jeśli rodzice zauważą u dziecka opóźnienia w rozwoju mowy, powinni zasięgnąć porady foniatry. W wieku dziecięcym narządy mowy rozwijają się więc najłatwiej wyeliminować wady wymowy. Jąkanie się, zaburzające płynność wypowiedzi, również skłania do wizyty u foniatry.

Pielęgnacja narządu mowy jest szczególnie ważna dla osób posługujących się głosem zawodowo, np. nauczycieli. Zadbanie o odpowiednie szkolenie z zakresu techniki prawidłowej emisji głosu pozwala uniknąć problemów z głosem ograniczających ich aktywność zawodową. Profilaktyczne konsultacje foniatryczne umożliwiają przygotowanie się do pracy głosem, eliminacje złych nawyków i możliwość wystąpienia chorób zawodowych.

Gdzie skorzystać z pomocy foniatry

W Warszawie z konsultacji foniatrycznych można skorzystać w Szpitalu Optimum specjalizującej się w świadczeniu profesjonalnych usług medycznych z zakresu schorzeń w rejonie głowy i szyi. Klinika specjalizująca się w otorynolaryngologii, kompleksowo leczy schorzenia związane z górnymi drogami oddechowymi i narządami głowy oraz szyi stosując najnowsze zdobycze techniki medycznej i innowacyjne metody diagnostyczno-terapeutyczne. Zespół specjalistów z zakresu foniatrii i audiologii zajmuje się wszystkimi nieprawidłowościami sposobu tworzenia głosu i patologiami krtani mogącymi upośledzać jej czynność fonacyjną.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania