Nebulizacja i jej miejsce w leczeniu

Płuca - zdjęcie partnera

Pojęcie nebulizacji jest stosunkowo nowe, dla wielu osób nie do końca znane, stąd używają je zamiennie z inhalacją, która technicznie nieco się różni. Choć nebulizacja inhalacją jest, to inhalacja nebulizacją już nie. Jej zrozumienie jest istotne, gdyż odpowiednie wykorzystanie tej metody pomaga skutecznie leczyć liczne dolegliwości górnych dróg oddechowych. Nebulizacja polega na zastosowaniu odpowiednich działań, które pozwalają na bezpośrednie wprowadzenie wziewnej substancji leczniczej, do dróg oddechowych, które są zmienione chorobowo. Metoda ta znajduje zastosowanie w leczeniu jak i w działaniach profilaktycznych.

Zamienne stosowanie pojęć nebulizacji i inhalacji może być mylące, szczególnie jeśli zależy nam na zakupieniu odpowiedniego urządzenia, które pomoże nam w walce z infekcjami. W przypadku inhalacji możemy mówić o najróżniejszych zabiegach, z kolei nebulizacja polega na wdychaniu leku w formie mgiełki. Do aparatury wlewa się jego niewielką ilość, urządzenie powinno być wyposażone w odpowiedni mały pojemniczek, połączony z właściwie dobrana maską, która pozwala wdychać lek.

Kiedy przyda się nebulizator?

Nebulizacja, jako rodzaj inhalacji może być wykorzystywana profilaktycznie, w przypadku rozmaitych dolegliwości związanych z drogami oddechowymi, jak również w znacznie poważniejszych schorzeniach. Powszechność stosowania nebulizatorów nieustannie rośnie, również lekarze polecają je w leczeniu różnych schorzeń, szczególnie u dzieci. W niektórych źródłach znajdziemy także informacje, że wysoce prawdopodobne jest że w przyszłości z pomocą nebulizatora, wziewnie możliwie będzie podawanie insuliny cukrzykom.

Na rynku rośnie ilość leków dedykowanych właśnie do podawania poprzez nebulizację. Dla zmniejszenia ryzyka kolejnej infekcji u dziecka można mu wykonywać nebulizację z soli fizjologicznej, która nawilży błony śluzowe, zapobiegnie namnażaniu się bakterii, jak również wesprze udrażnianie zatkanego nosa i doprowadzi do uzyskania uczucia ulgi. Nebulizacja to również rozwiązanie idealne , jeśli zachodzi konieczność przyjmowania leków, które działają na układ oddechowy w sposób miejscowy.

W jakich schorzeniach stosować nebulizację?

Istnieje mnóstwo dolegliwości i chorób, przy których nebulizacja idealnie się sprawdzi. Samo jej przeprowadzenie jest bardzo proste, za pomocą odpowiedniego urządzenia, które obecnie nie jest już bardzo drogie. Zbiegi stosujemy w przypadku:
• Zapalenie oskrzelików,
• Zapalenia oskrzeli,
• Zapalenia płuc,
• Zespół nieruchomych rzęsek,
• Astma,
• POChP,
• Rozstrzenie oskrzeli,
• Mukowiscydoza,
• Przeprowadzenie nawilżania górnych dróg oddechowych,
• Nebulizacja może wspierać mechaniczną wentylację,
• Nadciśnienie płucne.

Występowanie przeciwwskazań do nebulizacji

Nie występują przeciwwskazania zakazujące wykonywania nebulizacji, jest to metoda całkowicie bezpieczna, którą stosuje się już u najmniejszych dzieci. Jedyne obostrzenia związane są ze stosowaniem określonych leków, które np. mogą powodować osobniczą nadwrażliwość. Jeśli w ustach lub ich okolicy pojawią się zmiany zapalne lub skórne zaleca się odczekanie z nebulizacją do ich zagojenia się.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania