Refrakcyjna wymiana soczewki - wygodnie, komfortowo, nowocześnie

Refrakcyjna wymiana soczewek - zdjęcie partnera

Co można poradzić osobie, która ma wadę wzroku, a chce dobrze widzieć? Większość z nas z pewnością zasugerowałaby okulary lub soczewki kontaktowe. A gdyby tak zaproponować jej coś znacznie bardziej komfortowego – wymianę naturalnej soczewki oka na nową? Wbrew pozorom, to wcale nie jakaś odległa przyszłość – takie możliwości są dziś łatwo dostępne dla milionów pacjentów! Na czym dokładnie polega refrakcyjna wymiana soczewki?

​Skąd się biorą wady wzroku?

Istotą wad widzenia jest nieprawidłowe padanie światła na siatkówkę – specjalną warstwę komórek w środku oka, odpowiedzialną za odbieranie wrażeń wzrokowych. Najczęstszą przyczyną takiej sytuacji są zaburzenia rogówki lub soczewki – np. niewłaściwa struktura, nieprawidłowe wymiary albo nieodpowiednia moc skupiająca. I tak:

 • w przypadku krótkowzroczności światło zamiast trafiać w odpowiedni punkt siatkówki pada przed nią;

 • w nadwzroczności za nią;

 • w astygmatyzmie w dwóch lub więcej jej miejscach.

Efektem jest oczywiście nieostre widzenie. W zależności od wady: do dali, do bliży lub do każdej odległości.

​Okulary do czytania? Dziękuję, już nie potrzebuję!

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku kolejnej wady widzenia – starczowzroczności. Ona może wystąpić u większości z nas wraz z wiekiem – najczęściej zaczyna się już po 40-45. roku życia. Polega na spadku zdolności akomodacji (czyli takiego naturalnego „łapania ostrości”) przez nasze oko. Ten proces jest spowodowany głównie utratą elastyczności naturalnej soczewki. Starczowzroczność objawia się pogorszeniem ostrości wzroku z bliska, dlatego tak wiele osób ok. 50-tki stosuje okulary do czytania. Wydawać by się mogło, że większość z nas będzie w przyszłości na nie „skazana”, ale wcale nie musi tak być – możemy wybrać inną formę leczenia, która zapewni nam wolność od okularów i znacznie większe możliwości!

Refrakcyjna wymiana soczewki to zabieg, który polega na usunięciu naturalnej soczewki pacjenta i zastąpieniu jej nowoczesnym implantem, pozwalającym na ostre widzenie w jednym lub więcej punktach ogniskowania. Niektóre rodzaje takich soczewek (opisujemy je w kolejnym akapicie) umożliwiają odzyskanie ostrego wzroku i do bliży, i do dali, dzięki czemu nie są nam potrzebne żadne dodatkowe okulary!

Więcej na temat refrakcyjnej wymiany soczewek możesz przeczytać tutaj: https://vidiummedica.pl/refrakcyjna-wymiana-soczewek-nowoczesna-metoda-korekcji-wzroku/.

​Typy soczewek, na jakie możemy się zdecydować

Wszczepiane w trakcie zabiegu soczewki wewnątrzgałkowe nie mają z góry ustalonych parametrów, do których musi „dostosować się” pacjent. Jest zupełnie odwrotnie - można je odpowiednio „spersonalizować” wybierając taki rodzaj, który pozwoli nam uzyskać najlepsze efekty po zabiegu. Jakie typy soczewek są dostępne?

 • Jednoogniskowe – najbardziej podstawowe soczewki, pozwalające na ostre widzenie do jednej odległości – bliży lub dali. Z reguły pacjenci częściej wybierają korekcję do dali, a do patrzenia z bliska wspomagają się okularami do czytania.

 • Wieloogniskowe – rozwiązują problem korekcji tylko do jednej odległości. Dzięki temu, że zapewniają ogniskowanie światła w dwóch punktach, umożliwiają dobre widzenie i z bliska, i z daleka. Dlatego też w ich przypadku dodatkowe okulary nie są potrzebne i można cieszyć się ostrym wzrokiem w każdej sytuacji.

 • Toryczne – to soczewki jedno- lub wieloogniskowe (w zależności od wyboru), ale przystosowane do korekcji astygmatyzmu. Oko z tą wadą wymaga nieco innego podejścia – i dlatego potrzebna jest trochę inaczej zaprojektowana soczewka.

Zastosowanie konstrukcji asferycznej w nowych soczewkach poprawia widzenie w gorszym oświetleniu (np. jazda samochodem w nocy, zmierzch). Dodatkowo można je wyposażyć w specjalny filtr chroniący oczy przed nadmiernym działaniem światła niebieskiego (emitowanego m.in. przez ekrany komputerów, smartfonów czy tabletów). Dzięki temu zmniejszamy ryzyko zachorowania w przyszłości na zwyrodnienie plamki żółtej (AMD).

​Jak wygląda zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

Ile trwa taka wymiana soczewki? Pozornie wydawać by się mogło, że to długa, skomplikowana procedura, tymczasem w rzeczywistości zajmuje ona tylko ok. 20 minut! Do tego jest:

 • zupełnie bezbolesna – dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia (podawanego w kroplach);

 • bardzo bezpieczna – powikłania zdarzają się bardzo rzadko i najczęściej mają charakter przemijający;

 • komfortowa – zabieg przeprowadza się w kameralnej sali, w asyście profesjonalnej kadry medycznej;

 • nie wiąże się z hospitalizacją – zabieg można wykonać w ramach chirurgii jednego dnia – czyli jeszcze w tym samym dniu można wrócić do domu.

Refrakcyjna wymiana soczewki jest dziś bardzo popularną metodą. Oprócz tego, że stanowi świetne rozwiązanie dla pacjentów ze starczowzrocznością, może być również stosowana w profilaktyce zaćmy – w sztucznej soczewce ta choroba się nie rozwija. Poleca się ją także osobom, które nie kwalifikują się do innej metody leczenia wad refrakcji - laserowej korekcji wzroku.

Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki możesz znaleźć m.in.: w ofercie Specjalistycznego Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica (oddziały Kraków i Warszawa) - https://vidiummedica.pl/refrakcyjna-wymiana-soczewki/.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

 • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania