Możesz znaleźć chorobę wg. objawów. Wypróbuj nowy filtr: Objawy chorób.
Znasz chorobę? Poczytaj jaki lek Ci w niej pomoże.

Astma oskrzelowa

Astma oskrzelowa - Objawy choroby:

Szukaj chorób wg objawów: Objawy choroby

Astma oskrzelowa - Opis choroby:

Astma oskrzelowa to inaczej dychawica oskrzelowa.
Przewlekłe stany zapalne dróg oddechowych a konkretniej oskrzeli prowadzą do nawracających napadów duszności i kaszlu występujących szczególnie w nocy i nad ranem czyli mogą stać się przyczyną astmy oskrzelowej, charakteryzującej się nadmierną ich wrażliwością na różnorodne bodźce i utrudnionym oddychaniem. Choroba ta polega na wydzielaniu przez komórki układu oddechowego licznych mediatorów doprowadzających do utrudnienia przepływu powietrza w drogach oddechowych. Wydzielanie to może ustąpić samoistnie i często tak właśnie się dzieje jednak czasem wymagane jest leczenie. Astma oskrzelowa należy do chorób psychosomatycznych. Powodować ją może przewlekły alergiczny nieżyt nosa czyli katar sienny, który wymaga leczenia.

Możemy wyróżnić kilka typów astmy, do której należą astma kontrolowana, astma częściowo kontrolowana oraz astma niekontrolowana. Podział ten zależy od wielu kryteriów takich jak występowanie objawów astmy w ciągu dnia. Kolejnym kryterium jest występowanie takich objawów astmy, które ograniczają aktywność życiową oraz objawy astmy występujące w nocy, do których zaliczane jest przebudzenie z powodu astmy. Pozostałe kryteria to potrzeba stosowania leków doraźnych w celu opanowania objawów astmy; upośledzenie czynności płuc wyrażone zmniejszeniem szczytowego przepływu wydechowego lub natężonej pierwszosekundowej objętości wydechowej do poniżej 80% wartości należnej lub maksymalnej u danego chorego oraz występowanie zaostrzeń astmy.

Wyróżniamy też 3 rodzaje astmy:

1. Astma oskrzelowa zewnątrzpochodna czyli atopowa astma oskrzelowa.
Polega ona na wnikaniu alergenów głównie droga wyziewaną. Dlatego też napady wywoływane są najczęściej przez alergeny wziewne. Ten rodzaj astmy atopowej rozpoznaje się zwykle w dzieciństwie przy dodatkowej obecności alergii w rodzinie za pomocą testów skórnych.

2. Astma wewnątrzpochodna.
W tym przypadku przyczyna napadów astmy jest nieznana. Testy skórne nie dają pozytywnych wyników. W rozwoju i przebiegu tej postaci choroby kluczową rolę przypisuje się zakażeniu bakteryjnemu i wirusowemu oskrzeli. Choroba ujawnia się zazwyczaj po 35 roku życia, ma przebieg uporczywy, a rokowanie jest gorsze niż w astmie zewnątrzpochodnej.

3. Astma indukowana przez kwas acetylosalicylowy.
Astmatycy wykazują nadwrażliwość na Aspirynę i niektóre leki przeciwzapalne. Objawia się to gwałtownym napadem astmy następującym w krótkim czasie po zażyciu danych leków. Takiemu napadowi astmy może towarzyszyć łzawienie oraz katar. Ten rodzaj choroby występuje najczęściej u kobiet w średnim wieku. Nadwrażliwość ta uwarunkowana jest rodzinnie.

Objawy:
- napady duszności, najczęściej pojawiające się nagle i w nocy
- świszczący oddech
- kaszel

Najpierw odczuwa się utrudnienia w oddychaniu, a następnie duszność. Ataki duszności, z licznymi przerwami, mogą trwać od kilku minut do wielu godzin. Odczuwanie „braku powietrza” (duszność) spowodowana jest skurczem mięśni gładkich i obrzękiem błony śluzowej oskrzeli. napady duszności spowodowane skurczem oskrzeli

Wszystkie wyżej wymienione objawy mogą cofać się częściowo lub całkowicie, spontanicznie lub pod wpływem leków. Pojawienie się napadu astmy ma miejsce gdy dochodzi do kontaktu z alergenem a także w trakcie wysiłku fizycznego, podczas ochłodzenia dróg oddechowych czli oddychania mroźnym powietrzem, w trakcie infekcji bakteryjnych lub wirusowych układu oddechowego.

Do alergenów mogących zapoczątkować napad astmy zaliczamy:
- kurz,
- pyłki roślin,
- sierść zwierząt,
- pierze,
- niektóre pokarmy
i inne

Poza tymi czynnikami możemy też wyróżnić czynniki zaostrzające objawy astmy, do których należą:
- alergen
- infekcja układu oddechowego, szczególnie nawracająca
- dym tytoniowy
- wysiłek fizyczny
- niektóre leki
- niektóre składniki pokarmowe.

Leczenie:
Leczenie i zapobieganie nawrotom tej choroby jest długotrwałe.
Intensywność leczenia uwarunkowana jest stopniem ciężkości choroby. Najważniejszym składnikiem tego leczenia są różnorodne metody leczenia przeciwzapalnego. Większość metod leczniczych ma charakter objawowy. Ponieważ astma oskrzelowa należy do chorób przewlekłych leczenie musi być stosowane systematycznie przez długi czas. Opanowanie objawów chorobowych określa się mianem kontroli astmy.

Jednym z najważniejszych etapów leczenia astmy jest unikanie kontaktu z czynnikami wywołującymi napad astmy u chorego czyli unikanie alergenów, ochrona dróg oddechowych przed narażeniem na zimne powietrze unikanie dymu papierosowego i inne. Często nie jest to jednak wykonalne, w takich przypadkach stosuje się leczenie odczulające, jedną z metod immunoterapii.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania