Możesz znaleźć chorobę wg. objawów. Wypróbuj nowy filtr: Objawy chorób.
Znasz chorobę? Poczytaj jaki lek Ci w niej pomoże.

Zaburzenia równowagi

Zaburzenia równowagi - Objawy choroby:

Szukaj chorób wg objawów: Objawy choroby

Zaburzenia równowagi - Opis choroby:

Odczucie zaburzenia równowagi opisywane jest przez chorych jako wrażenie wirowania otoczenie lub usuwania się lub podnoszenia podłogi. Zawrót głowy pojawia się nagle i nasila się przy zmianie pozycji i przy patrzeniu w jedną stronę.

Objawy:

- nagłe zawroty głowy
- nudności
- szum w uszach
- przytępienie słuchu

Leczenie ustala się po badaniu specjalistycznym, które musi być podjęte jak najszybciej.

Zaburzenia równowagi pojawiają się także u chorych z zaburzeniami naczyniowymi, nowotworami mózgu i móżdżku. Na stałe zawroty skarżą się neurastenicy. Zawroty występują też w zatruciach alkoholem, nikotyną, gazami spalinowymi itp

Zaburzenia równowagi mogą być spowodowane przez następujące schorzenia:

- Choroba Meniera

Zaburzenia w regulacji poziomu śródchłonki w błędniku mogą być przyczyną tzw. zespołu Meniera, który oprócz zaburzeń równowagi objawia się nudnościami, dzwonieniem w uszach, a czasem nawet utratą słuchu.

- Zapalenie błędnika

Zapalenie błędnika to proces zapalny obejmujący ucho wewnętrzne. Najczęściej jest wywoływane przez bakterie, rzadziej przez wirusy. Zwykle jest powikłaniem przewlekłego zapalenia ucha środkowego. Obecnie z powodu stosowania antybiotyków wystepuje rzadziej niż kiedyś. Stanowi około 5% usznopochodnych powikłań wewnątrzskroniowych. Do przenikania dochodzi najczęściej przez naturalne, błoniaste połączenia ucha środkowego z wewnętrznym: w obrębie okienka okrągłego lub owalnego lub także przez przetokę, która powstaje w ścianie błędnikowej (przyśrodkowej) jamy bębenkowej, w wyniku zniszczenia masywu kostnego błędnika przez ziarninę zapalną lub perlak.

- Wędrujące otolity

Wędrujące otolity powodują łagodne położeniowe zawroty głowy. Zawroty pojawiają się, gdy pacjent zwiesza głowę w dół, szybko wstaje z łóżka, przekręca się z boku na bok. Dolegliwości trwają krótko, ale są intensywne. Tego typu zawroty głowy u ludzi starszych zwykle wywołane są pokruszeniem się otolitów. Luźne ich kawałki poruszają się w czasie ruchów głową i drażnią błędnik.

- Uszkodzenie błony bębenkowej

- Nerwiak nerwu słuchowego

Czyli Schwannoma nerwu przedsionkowo-ślimakowego to pierwotny, niezłośliwy histologicznie nowotwór części przedsionkowej nerwu przedsionkowo-ślimakowego (VIII), wywodzący się z komórek osłonki nerwowej (komórek Schwanna).

Szukaj lekarza od tej choroby: Laryngolog

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania