Czy suplementy diety są bezpieczne?

Suplemety diety - zdjęcie partnera

Niektóre osoby powstrzymują się przed zażywaniem suplementów diety ze względu na pogłoski, że mogą wywoływać efekt odwrotny do zamierzonego, a zatem szkodzić naszemu zdrowiu. Zdrowie jest bardzo ważne, dlatego warto weryfikować tego typu doniesienia. W poniższym tekście postaramy się rozwiać różne wątpliwości dotyczące stosowania suplementów diety. Miłej lektury!

Statystyki dotyczące zdrowia i suplementów diety

W przypadku różnych wątpliwości dotyczących pewnych zjawisk warto odwołać się do danych naukowych. Według National Institutes of Health, ponad połowa wszystkich dorosłych w Stanach Zjednoczonych przyjmuje co najmniej jeden suplement diety. Liczba ta jest jeszcze wyższa w przypadku starszych dorosłych - około 70% osób w wieku 65 lat i starszych przyjmuje co najmniej jeden suplement. Jak to się przekłada na ich zdrowie?

Ponadto badania wykazały, że osoby przyjmujące suplementy diety częściej stosują zdrową dietę i cieszą się lepszym ogólnym stanem zdrowia. Jest to prawdopodobnie spowodowane zwiększonym spożyciem niezbędnych witamin i minerałów, które zapewniają suplementy. Jednak wydaje się, że kluczowy jest tu całościowy, zdrowy styl życia. Suplementy, chociaż mogą istotnie wspierać nasz organizm, same nie rozwiążą wszystkich naszych problemów natury zdrowotnej. Warto mieć tego świadomość i wprowadzić zdrowe nawyki do wszystkich sfer naszego życia.

Wybierz naturalne suplementy diety

Dużo mówi się także o negatywnych skutkach ubocznych, jakie mogą pojawić się po nierozważnym stosowaniu suplementów. Problem ten dotyczy jednak głównie suplementów syntetycznych. Wybierając suplementy naturalne, znacząco zmniejszamy ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych. Na polskim rynku suplementów diety jest wiele firm, która zajmują się dystrybucją wyłącznie suplementów naturalnych. Do liderów należy np. firma Natural Pharmaceuticals, sprowadzająca naturalne suplementy diety z Norwegii.

Bezpieczeństwo suplementów diety

Chociaż suplementy diety są ogólnie bezpieczne, istnieją pewne potencjalne zagrożenia. Na przykład, niektóre suplementy mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami lub wywoływać nieprzyjemne skutki uboczne. Ważne jest, aby przed przyjęciem jakiegokolwiek suplementu diety porozmawiać z lekarzem lub pracownikiem służby zdrowia, aby upewnić się, że jego przyjmowanie jest dla Ciebie bezpieczne.

Ważne jest również, aby być świadomym możliwości zanieczyszczenia i zafałszowania w niektórych suplementach. Zawsze kupuj suplementy od renomowanego sprzedawcy i przed spożyciem danego suplementu dokładnie sprawdź etykietę, aby upewnić się, że produkt jest bezpieczny i zawiera wymienione składniki. Warto także dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania. W kwestiach związanych z naszym zdrowiem lepiej nie stosować różnych preparatów “w ciemno”.

Dawkowanie suplementów diety

Dawkowanie suplementów diety będzie się różnić w zależności od rodzaju przyjmowanego suplementu, jak również od konkretnego stanu zdrowia, który masz. Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem lub innym pracownikiem służby zdrowia albo farmaceutą przed przyjęciem jakiegokolwiek suplementu diety, aby upewnić się, że przyjmujesz prawidłową dawkę.

Podsumowanie

Suplementy diety mogą, ale nie muszą być niebezpieczne. Najważniejsze jest aby kupować i stosować suplementy diety w sposób świadomy, zgodny z osobistym zapotrzebowaniem na poszczególne składniki odżywcze. Warto też śledzić ostatnie naukowe doniesienia odnośnie suplementów diety. Sugerują one, że zdecydowanie lepiej jest zdecydować się na suplementy naturalne. Nie niosą one ryzyka wystąpienia skutków ubocznych, tak jak ma to miejsce w przypadku suplementów syntetycznych. I wreszcie - w każdym przypadku warto dokładnie czytać etykiety. Takie podejście uchroni Cię przed potencjalnymi negatywnymi konsekwencjami nieuważnego stosowania suplementów diety.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania