Dwa doustne leki pozwolą na jakiś czas odstawić insulinę przez diabetyków.

antybiotyki_txt_300x0_romiar-niestandardowy.jpg

Część chorujących na cukrzycę typu 2 u których już zaczęła być stosowana insulina, może przestawić swoje leczenie na terapie będącą kombinacja 2 leków doustnych. Lekami tymi jest używana od ponad 50 lat metformina i nowy lek saksagliptyna która jest lekiem zaliczanym do grupy tzw. inkretynowych.

Przedstawiające taką metodę terapii i nowe leki badania zaprezentowane zostały po raz pierwszy na europejskim kongresie diabetologów który miał miejsce w połowie tego miesiąca w Lizbonie. Jak oceniał badania prof. Leszek Czupryniak prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, jest to bardzo dobra i ważna wiadomość dla diabetyków gdyż większość z nich ma duże opory przed leczeniem insuliną. Według niego, taka zamiana insuliny na 2 doustne lekarstwa może być systemem który zapewni oszczędności w budżecie ochrony zdrowia. Obniżenie kosztów wynikać będzie po pierwsze z tego iż metformina i saksagliptyna nie mają takich skutków ubocznych co insulina do których zalicza sie tycie i hipoglikemia, która może być stanem groźnym dla życia i przez która chorzy często trafiają na szpitalne oddziały. Również możliwe jest zaoszczędzenie na samokontroli gdyż chorzy który zażywają insulinę muszą częściej wykonywać pomiary glukozy we krwi za pomocą glukometry i w tym celu zużywają więcej pasków testowych. Jak mówił prof. Czupryniak, jeżeli cukrzyca typu 2 zostanie wykryta we wczesnym stadium choroby to jej leczenie nie jest początkiem przewrócenia życia do góry nogami. Rozwój tej choroby jest bardzo mocno związany z wysokokaloryczną dietą przez którą występuje nadwaga lub otyłość oraz związana z brakiem ruchu. Później do do całej terapii dołącza jeden przeciwcukrzycowy lek czyli metformina w głównej mierze a później następne doustne leki. Koniecznym jest takie działanie gdyż choroba rozwija się i postępuje co jest spowodowane m.in stopniową degeneracją komórek beta trzustki które są odpowiedzialne za produkcje insuliny w organizmie. Ostatecznie chorzy muszą zacząć stosować terapię insulinową. Jak wynika z przeprowadzonych wśród pacjentów badań wielu z nich ma obawy przed stosowaniem insuliny m.in. z obawy przez hipoglikemią. Badacze z Instytutu Badań Klinicznych i rozwoju w Moguncji w Niemczech wykonali badania na grupie otyłych chorych cierpiących średnio od 11 lat na cukrzyce typu 2. Wszystkie te osoby od ponad roku stosowały terapię iniekcji insuliny lecz u wszystkich osób została stwierdzona resztkowa funkcjonalność komórek beta trzustki. Większość z uczestników badania - 72 osoby- zostały przestawione z insuliny na kombinowane leczenie metformina i saksagliptyną. Reszta pacjentów pozostałą na terapii insulinowej. Trwające 6 miesięcy badania ukończyło 92 pacjentów - z grupy pierwszej z lekami doustnymi odpadło 14 osób z powodu wzrostu poziomu glukozy we krwi, działań niepożądanych zażywanych leków lub tez z własnej inicjatywy. Jednak 36% chorych z tej grupy utrzymało dobra kontrolę glikemii i schudło o 1,2 kg. Reszta pacjentów musiała mieć dodatkowo przepisany do zażywania inny doustny lek lub insulinę. Naukowcy nie odnotowali różnicy w typie i natężeniu skutków ubocznych między dwiema grupami.

Zdaniem naukowców wyniki badań sugerują iż zastosowanie nowoczesnej terapii lekami inkretynowanymi u pewnej grupy chorych na cukrzycę którzy mają zachowaną resztkową funkcja komórek beta trzustki można będzie przestawić ich leczeni z terapii insulinowej na terapię dwoma doustnymi lekami.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania