Grypa żołądkowa - czym różni się od zatrucia jelitowego i jak ją leczyć

Grypa - zdjęcie partnera

Grypa żołądkowa to inaczej jelitówka, czyli wirusowe zakażenie w obrębie układu pokarmowego. Jej pojawienie się następuje zwykle szybko i nagle, i w podobny sposób ustępuje. Pośród głównych objawów wymienia się gorączkę, bóle brzucha, wymioty i biegunki. Bardzo łatwo pomylić ją z zatruciem pokarmowym, jednak niezależnie od tego, z czym mamy do czynienia, lepiej takich symptomów nie lekceważyć. Jeśli będzie to zakażenie wirusowe, to widoczne będzie, że rozprzestrzenia się ono szybko w otoczeniu osoby chorej, domownicy bardzo szybko się zarażą. Warto więc z pewnością wiedzieć, jak rozpoznać grypę żołądkową i jak powinno przebiegać jej właściwe leczenie.

Jelitówka, czyli właśnie grypa żołądkowa rozwija się na skutek wirusowego zakażenia układu pokarmowego. Biegunka i wymioty występują w niej równocześnie z gorączką, dreszczami, bólami brzucha i osłabieniem. Jednak tak naprawdę nie jest to grypa. Nazwa ta jest raczej potoczna, gdyż wirusy, które prowadzą do schorzenia nie mają nic wspólnego z wirusem grypy.

Czynnikiem wywołującym grypę żołądkową, czyli ostre zakażenie układu pokarmowego są rotawirusy grupy A, sapowirusy, norowirusy i nieco rzadziej astrowirusy i adenowirusy. Dochodzi do ich wnikania w błonę śluzową jelita, którą następnie niszczą, w konsekwencji pojawiają się bardzo nieprzyjemne objawy. Obraz infekcji może być bardzo różny zależnie od czynnika wywołującego oraz odporności samego pacjenta. Zdarzają się więc przypadki lekkiej niestrawności, bólu brzucha i luźnych stolców, aż do ostrej biegunki, gorączki i wymiotów.

Jelitówka jest szczególnie niebezpieczna u niemowląt i małych dzieci, a także u osób starszych. Chodzi o to, że w takich przypadkach bardzo szybko dochodzi do odwodnienia organizmu i zaburzenia gospodarki elektrolitowej. Niezbędna w wielu przypadkach okazuje się hospitalizacja i podanie kroplówki.

Do zakażenia grypą jelitową dochodzi w podobny sposób, jak w przypadku innych wirusów, czyli poprzez kontakt z osobą chorą, przebywanie w jej otoczeniu, a także dotykanie przedmiotów, których ona wcześniej używała. Należy również dokładnie myć surowe produkty przed ich spożyciem, bo nawet na tych przyniesionych ze sklepu mogą znaleźć się wirusy.

Jakie objawy daje grypa żołądkowa?

Gdy dojdzie do zakażenia jelitówką, to objawy pojawiają się w ciągu 12-24 godzin. Dolegliwości, jakie się pojawiają bardzo łatwo można pomylić z zatruciem pokarmowym, co sprawia, że wiele osób je lekceważy. Choroba jest zwykle nagła i dość burzliwa, na szczęście jednak równie szybko mija, co sprawia, że chorzy najczęściej czują się lepiej już po 12-60 godzinach od momentu pojawienia się pierwszych objawów. Mimo wszystko w tego rodzaju infekcjach najbardziej niepokojąca jest wysoka zaraźliwość. Gdy dziecko zachoruje na grypę żołądkową, to najczęściej zaraża wszystkich domowników.

Pośród objawów grypy żołądkowej najczęstsze są:

 • biegunka – stanowi najbardziej charakterystyczny objaw pojawiający się w przebiegu jelitówki. Przez 2-3 dni jest zwykle wodnista i obfita, jednak czasem może się przeciągać,
 • nudności i wymioty – pojawiają się bardzo często w przypadku takiego zakażenia, jednak zdecydowanie powszechnie występują u dzieci niżeli u dorosłych,
 • gorączka – wysoka temperatura, dreszcze i osłabienie pojawiają się zwykle szybko i współistnieją z innymi objawami.

Takie zakażenie trwa zdecydowanie krócej niż klasyczna grypa. Rozwój jest bardzo gwałtowny, jednak równie szybko mija. U niektórych pacjentów pojawiają się jednocześnie wszystkie objawy, czyli bóle brzucha, biegunki, wymioty, nudności i gorączka, jednak czasem występuje tylko jeden z nich lub połączenie dwóch lub więcej. U osób dorosłych podstawą jest zwykle biegunka, jednak u dzieci najczęściej choroba wiąże się z całym spektrum objawów. Bardzo często można zaobserwować np. same nudności i wymioty połączone z bólem brzucha.

Jak powinno wyglądać leczenie grypy jelitowej?

Nie istnieje lek na grypę jelitową, leczenie dotyczy jednak objawów. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę fakt, że grypa jelitowa jest wyjątkowo zaraźliwa, w związku z tym należy wprowadzić w domu reżim higieniczny – jeśli to możliwe, to chory powinien być izolowany, konieczne jest częste mycie rąk, spuszczanie wody w toalecie przy zamkniętej desce, wyparzanie lub dokładne mycie przedmiotów, które były dotykane przez chorego – naczynia, sztućce, sedes, zabawki czy pilot do telewizora.

W przypadku biegunki można doraźnie przyjmować leki, które hamują motorykę przewodu pokarmowego, takie jak stoperan, jednak są one dopuszczalne jedynie u dorosłych. Wśród zaleceń pojawia się również konieczność picia dużych ilości płynów, uzupełniania elektrolitów, oraz zażywania preparatów probiotycznych.

Jeśli grypa żołądkowa rozwija się u dziecka, to rodzice powinni bardzo zatroszczyć się, by nie doszło do odwodnienia organizmu. W czasie choroby konieczne jest stosowanie lekkostrawnej diety, przyjmowanie małych porcji, a także unikanie produktów, które mogą powodować zaostrzanie się biegunki, czyli np. kawy, ostrych przypraw oraz białka – w czasie biegunki często pojawia się jego nietolerancja. Koniecznie należy również unikać picia mleka, świezyw owoców i warzyw a także soków owocowych.

Do leczenia w domu przydatne będą również leki o działaniu przeciwgorączkowym. Jeśli jednak gorączka będzie bardzo wysoka, to konieczne może się okazać udanie się na wizytę do lekarza. Gdy temperatura mocno wzrasta i się utrzymuje u dzieci lub osób starszych, to może być bardzo niebezpieczna.

Przede wszystkim jednak grypę żołądkową należy przeleżeć w domu, dużo odpoczywać i wysypiać się. Należy również pamiętać, że osoba, która jest chora na grypę żołądkową będzie zarażać już kilka dni przed pojawieniem się objawów, w trakcie choroby, a także po ustaniu symptomów. W związku z tym po wyleczeniu powinno się dokładnie wyprać pościel, piżamę oraz wysprzątać mieszkanie.

Powikłania grypy żołądkowej

 • groźne odwodnienia,
 • zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej,
 • zagęszczenie krwi.

Jeśli pojawią się następujące objawy, to powinniśmy natychmiast udać się na szpitalną izbę przyjęć:

 • suche błony śluzowe (język i spojówki),
 • ogromne, niezaspokojone pragnienie,
 • oddawanie niewielkich ilości moczu lub bezmocz,
 • zaburzenia świadomości,
 • zapadnięte gałki oczne,
 • bardzo silne bóle brzucha,
 • oddawanie stolców z krwią,
 • wysoka gorączka,
 • duże drgawki,
 • brak poprawy po nawadnianiu.

Artykuł własny/MP

Napisz opinię

 • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania