Halitoza - nieprzyjemny zapach z ust

Uśmiech - zdjęcie partnera

Halitozą nazywamy dolegliwość polegającą na wydobywaniu się z ust nieprzyjemnej woni. Po zjedzeniu intensywnie pachnącego dania każdemu będzie „czuć”, jednak halitoza jest zjawiskiem niezależnym od tego, co jemy i stosowanie wybiegów w rodzaju miętowych gum do żucia niewiele tu daje lub przydaje się na krótko. Występowanie groźniejszych schorzeń, których objawem byłaby halitoza, jest sporadyczne. Jeśli stanowi naszą krępującą dolegliwość, to koniecznie należy udać się do lekarza i znaleźć jej przyczynę oraz wyleczyć, bo nieprzyjemny zapach z ust może utrudniać nawiązywanie i utrzymywanie relacji społecznych.

Od czego zacząć?

W pierwszej kolejności należy udać się do dentysty. W bardzo wielu przypadkach powodem nieprzyjemnego oddechu jest sama jama ustna. Występuje tu wiele bakterii, jak chociażby beztlenowe, które powodują powstawanie lotnych związków o nieprzyjemnym zapachu.

Namnażanie się bakterii i nieprzyjemny zapach z ust mogą być więc spowodowane nieprawidłowościami w higienie jamy ustnej. Wiele osób myje zęby zbyt szybko i niedokładnie, jak również zapomina o czyszczeniu języka, który stanowi miejsce idealne dla rozwoju bakterii.

Problemy stomatologiczne, takie jak duże ubytki w zębach, nieusunięty korzeń czy zgorzel również mogą stanowić przyczynę nieświeżego oddechu. Koniecznością może okazać się również wyleczenie stanów zapalnych dziąseł czy chorób przyzębia.

Inną przyczyną brzydkiego zapachu z ust może być również palenie papierosów, które sprawia, że w ustach pojawia się znaczna suchość. Podobne objawy pojawiają się w wyniku radioterapii, u kobiet w okresie menopauzy i po niej na skutek spadku poziomu estrogenów czy podczas schorzeń ślinianek. Jeśli śliny jest zbyt mało, jama ustna zdecydowanie gorzej się oczyszcza i pojawiają się korzystniejsze warunki dla rozwoju bakterii.

Jak nie zęby, to co?

Nieświeży oddech może pojawiać się również w schorzeniach zatok oraz gardła. Tego rodzaju dolegliwości powinny nas skłonić do wizyty w gabinecie specjalisty laryngologa. W wielu schorzeniach, jak zapalenie migdałków podniebiennych, gdzie bakterie silnie się gromadzą, przed wyleczeniem, niemożliwe jest odzyskanie świeżego oddechu.

Wykluczone schorzenia stomatologiczne i laryngologiczne – co dalej?

Jeśli nie uda się znaleźć przyczyny nieświeżego oddechu w czasie wizyt u dentysty oraz laryngologa, to kolejnym krokiem jest wizyta u internisty. Przeanalizowania wymagają przyjmowane przez pacjenta używki, jego dieta oraz inne problemy internistyczne. Halitoza może wynikać z przejadania się i nadmiernej ilości w diecie czosnku, cebuli, szczypiorku oraz mięsa. U niektórych pacjentów nieprzyjemny zapach z ust pojawia się w konsekwencji przyjmowania niektórych leków na inne schorzenia. Winowajcy szuka się w rozmaitych problemach trawiennych. Oprócz tego brzydki zapach z ust występuje przy cukrzycy, niewydolności nerek lub wątroby.

Halitoza może być również wywołana osobniczymi skłonnościami. Problemem może okazać się np. nadmiernie niskie pH w ustach, przez co związki lotne o brzydkim zapachu szybko się uwalniają. Jeśli więc chcemy się pozbyć nieprzyjemnej woni, koniecznością jest przede wszystkim narzucenie sobie maksymalnego reżimu higienicznego.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania