Jakimi materiałami wypełnia się kanały zębowe?

Stomatolog - zdjęcie partnera

Kanały zębowe wypełnia się podczas tzw. leczenia kanałowego, które jest niekiedy jedynym sposobem na uratowanie chorego zęba. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi, którego nie można wyleczyć innymi metodami.

Na czym polega leczenie kanałowe?

W sytuacji, gdy nie można w leczeniu zęba zastosować tzw. metod biologicznych, czyli pokrycia miazgi, stosuje się endodocję. O konieczności jej przeprowadzenia decyduje stomatolog. Mokotów czy Wola – w każdej dzielnicy Warszawy bez problemu znaleźć można odpowiedniego specjalistę.

Leczenie kanałowe, czyli endodocja, przebiega w kilku etapach. Pierwszym jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, na którym można określić kształt i długość kanału zęba oraz stopień rozprzestrzenienia infekcji.

Zwykle przed przystąpieniem do właściwego leczenia dokonuje się tzw. zatrucia zęba, jednak nie zawsze jest to konieczne. Obecnie coraz częściej odchodzi się od dewitalizacji zęba, która wymaga czasu i dodatkowej wizyty, a zamiast tego stosuje się inne metody, np. wyłuszczenie miazgi. Po oczyszczeniu zęba z miazgi i bakterii, otwór jest zapełniany specjalnymi materiałami.

Rodzaje materiałów do wypełniania kanałów zębowych

Materiały, którymi wypełnia się kanał zębowy, powinny być biozgodne, czyli nie wywoływać reakcji alergicznych. Wyleczony ząb wypełnia się różnego rodzaju materiałami w zależności od jego położenia i potrzeb z tym związanych.

  • Wypełnienie kompozytowe są wykorzystywane do wypełniania wszystkich zębów. Mogą mieć odcień dobrany do zęba, dzięki czemu wygląda naturalnie. Ich kształt jest modelowany, a następnie utrwalany za pomocą światłą lampy polimeryzacyjnej.
  • Wypełnienie amalgamatowe – jest stosowane powszechnie, ze względu na dużą odporność na zużycie (porównywalną do naturalnego szkliwa) i niską cenę. Jest jednak bardzo widoczne, ponieważ ma ciemny kolor, przez co zęby nie wyglądają estetycznie. Nie wykorzystuje się go w zębach bocznych i przednich.
  • Wypełnienie glasjonomerowe – dobrze przylega do szkliwa i zębiny, z którymi szybko się wiąże, może być stosowane do wszystkich zębów. Niestety są podatne na ścieranie i trudno się polerują, dlatego wypełnia się nimi głównie zęby mleczne. Stosowane jest także jako tymczasowe wypełnienie.
  • Wypełnienie kompomerowe – to połączenie materiałów kompozytowych i glasjonomerowych. Dobrze przylegają do wypełnienia, są odporne na ścieranie i uszkodzenia. Nie są jednak tak estetyczne jak kompozyty, dlatego lepiej ich użyć przy leczeniu zębów, które nie są bardzo widoczne.
  • Wypełnienie ormocerowe – kolor wypełnienia jest zbliżony do naturalnej barwy zębów, dlatego można je wykorzystać do leczenia przednich zębów. Jest odporne na zmianę odcienia i odporny ścieranie.

Wybór wypełnienia zależy od tego, jak duży jest ubytek oraz na jakich konkretnie zębach ma być zrobione. Zęby boczne i przednie wymagają materiałów zbliżonych kolorystycznie do naturalnego koloru szkliwa, z kolei trzonowce, którymi się żuje pokarm i są narażone na tarcie, potrzebują bardzo wytrzymałych wypełnień. 

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania