Kiedy konieczna jest fizjoterapia dzieci i niemowląt?

Badanie stopy - zdjęcie partnera

Kiedy konieczna jest fizjoterapia dzieci i niemowląt?

O rehabilitacji dzieci mówi się w bardzo różnych kontekstach. Niektóre maluchy potrzebują wsparcia już po kilku dniach od narodzin, a inne trafiają do specjalistów na przykład wówczas, gdy rodzice lub lekarze zaobserwują niewłaściwe wzorce ruchowe czy też inne niepokojące sygnały, które mogą prowadzić na przykład do wady postawy czy innych trudności rozwojowych. Bardzo ważna jest też rehabilitacja dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym oraz innymi niepełnosprawnościami. Niektóre z nich są diagnozowane przy urodzeniu, a inne daje się zaobserwować już w pierwszych miesiącach życia. Wówczas fizjoterapia dzieci jest konieczna i zazwyczaj ćwiczenia towarzyszą pacjentowi przez wiele lat, a nawet całe życie.

Metody wykorzystywane w rehabilitacji dzieci

Jest wiele metod wykorzystywanych w rehabilitacjapapilio.pl przy pracy z małymi pacjentami. Wiele z nich uzależnionych jest od potrzeb malucha oraz jego możliwości. Z pewnością pacjenci z problemami neurologicznymi kierowani na przykład przez specjalistów z Centrum Zdrowia Dziecka na zajęcia będą wymagać specjalistycznej opieki, zapewniania szeregu bodźców sensorycznych, łączenia różnych metod. Inną gałęzią będzie terapia wad postawy czy też wsparcie w rozwoju dzieci nieobciążonych chorobami. W każdym przypadku konieczna jest natomiast specjalistyczna wiedza oraz wyjątkowe podejście, ponieważ z założenia fizjoterapia niemowląt bazuje na wypracowywaniu wzorców, a nie powtarzaniu zadanych ruchów przez maluszka.

Jak fizjoterapia dzieci wpływa na wady postawy?

Z rehabilitacją dzieci związana jest więc bardzo duża indywidualizacja zajęć. Należy je dopasować do wskazań medycznych. Bardzo często specjaliści sięgają po rozmaite metody, łączą je, by osiągnąć jak najlepsze efekty. W dalszym ciągu u dzieci najczęściej stosuje się metodę Bobath. Poza samymi ćwiczeniami niezwykle ważne jest edukowanie rodziców, jak powinni się opiekować maluszkiem, by codzienne aktywności wpływały na prawidłowy rozwój.

W niektórych przypadkach zajęcia prowadzone przez certyfikowanego terapeutę wymagają także dodatkowych akcesoriów i technik. Stosuje się na przykład kostiumy rehabilitacyjne, ortezy i stabilizatory, a także kinesiology taping. Korekta na bardzo wczesnym etapie wydaje się być najlepszą inwestycją w późniejsze dobre wzorce – a te mają prowadzić do chodzenia, biegania, uprawiania sportu i oczywiście prawidłowej postawy. Niezwykle ważnym elementem terapii jest także integracja sensoryczna.

Rehabilitacja dzieci z trudnościami rozwojowymi

Jest szereg czynników, które powinny zaniepokoić rodziców i lekarzy już w pierwszych miesiącach życia, a które finalnie mogą skończyć się wadami postawy czy innymi problemami rozwojowymi. Rozwój dziecka w dużej mierze przebiega harmonijnie i jest szereg czynników, które wpływają na nieprawidłowości. Może to być cesarskie cięcie, sam porów, przebyte choroby, nawyki w pielęgnacji niemowląt. Niepokojące sygnały takie jak na przykład napinanie kończyn czy tułowia, podciąganie głowy do tyłu, zaobserwowanie asymetrii ułożeniowej, trudności w utrzymaniu stabilnej pozycji podczas leżenia na brzuchu czy częste ulewanie powinny być sygnałem do konsultacji i rozpoczęcia terapii dziecka.

 

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania