Niemowlęta chętnie słuchają odgłosów innych dzieci

smoczek,  Aleksandr Kutsayev / www.freedigitalphotos.net

Na łamach czasopisma Developmental Science możemy przeczytać, że sześciomiesięczne niemowlęta chętniej słuchają odgłosów wydawanych przez inne dzieci niż dźwięków wydawanych przez dorosłych.

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu McGill w Kanadzie.

Badacze wywnioskowali, że dzieci w wieku 6 miesięcy, które jeszcze same nie potrafią gaworzyć, chętniej słuchają dźwięków mowy wydawanych przez inne dziecko niż podobnych odgłosów wydawanych przez dorosłą kobietę. Naukowcy twierdzą, że odkrycie tego zjawiska może ułatwić zrozumienie mechanizmów, które odpowiadają za nabywanie umiejętności mówienia.

Niemowlęta, które brały udział w badaniu słuchały nagrań odgłosów wydawanych przez dzieci i kobiety. W trakcie odsłuchiwania tych nagrań, badacze analizowali zachowanie niemowląt - czy dane nagranie przyciągnęło uwagę małych uczestników oraz na jaki czas. Na nagraniach dziecięcy i kobiecy głos powtarzał wielokrotnie określoną samogłoskę.

Wyniki badań pokazały, że dzieci 40% więcej czasu spędzały na słuchaniu nagrań zawierających samogłoski wypowiadane dziecięcym głosem. Natomiast swoje zainteresowanie okazywały po przez uśmiechanie się i poruszanie ustami.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania