Nowe metody na leczenie nowotworu dzięki polskiemu wynalazkowi.

Nowatorskie przeciwnowotworowe szczepionki i inne rodzaje terapii genowej, w których zamiast DNA będzie można wykorzysta mRNA, mogą już w niedługim czasie funkcjonować w szpitalach całego świata dzięki wynalazkowi naukowców z Wydziału Fizyki UW.

Chemicy z FUW we współpracy z badaczami z Louidiana State University dokonali zmodyfikowania mRNA tak aby można było go wykorzystać w przeciwnowotworowych szczepionkach lub terapiach genowych. Autorzy badań są zdania iż będą one bezpieczniejsze i skuteczniejsze niż te które dziś są testowane. Wynalazek jest uniwersalnym narzędziem, które potencjalnie umożliwia na opracowanie skutecznych szczepionej przeciwko każdemu rodzajowi raka. Licencja na produkcje zmodyfikowanego mRNA już została wykupiona przez niemiecka firmę BioN Tech z Moguncji i firma zapowiada iż jej odział o nawie Ribological jeszcze w tym roku zacznie pierwszą fazę klinicznych testów nowej szczepionki przeciwnowotworowej gdzie będzie wykorzystane polskie zmodyfikowane mRNA. W pierwszej kolejności szczepionka ma znaleźć zastosowanie w leczeniu złośliwego raka skóry jakim jest czerniak. Naukowcy od długiego czasy próbują zastosować terapię genową w terapii wielu pacjentów , również tych z oddziałów onkologicznych. Na dzień dzisiejszy terapia genowa polega na dokonywaniu zmian na poziomie DNA komórek rakowych, lecz manipulacja w DNA jest działaniem ryzykownym i jest zagrożona pojawieniem się różnych powikłań u chorych. Zespół z FUW pracuje nad bezpieczniejsza terapia genową wykorzystując właśnie mRNA.

Łańcuch mRNA który posiada genetyczny wzór na dane białko, można by było wprowadzić do komórek rakowych lub do komórek układu immunologicznego, zamiast terapeutycznego genu, który j od razu koduje. Problemem jest jednak czas życia mRNA – jest on bardzo krótki – co sprawia problemy z wykonaniem przez nie jego zbawiennego działania. Dzięki opracowanemu przez polskich naukowców rozwiązaniu udało się wydłużyć życie mRNA trzykrotnie a ilość produkowanego przez nie białka wzrosła 5-krotnie. Po testach na myszach okazało się iż układ odpornościowy zwierząt reagował na to białko 3 razy mocniej niż na to które zostało wyprodukowane ze zwykłego mRNA.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania