Sezon grypowy!

Grypa - zdjęcie partnera

Grypa, jak co roku przeraża. To choroba o podłożu wirusowym, która wiąże się z wysoką temperaturą, kaszlem, silnym osłabieniem i innymi objawami. Jednak nie one są w niej najgroźniejsze. Zdecydowanie najbardziej niebezpieczne są dla nas powikłania, jakie mogą pojawić się na skutek grypy. Niezwykle istotne jest więc ścisłe stosowanie się do wskazań lekarza i odpoczynek w domu – absolutnie w czasie grypy nie wolno chodzić do szkoły lub pracy. Pamiętajmy – powikłania po grypie mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Sezon grypowy w Polsce rozpoczyna się już około połowy września, a na jego zakończenie przyjdzie nam poczekać aż do połowy kwietnia. Największa ilość zachorowań corocznie pojawia się pomiędzy styczniem a marcem. Lekarze jednak już biją na alarm, że zbliża się ta podstępna i groźna choroba i żeby jej absolutnie nie lekceważyć.

Grypa w Polsce

Dane wskazują, że wirusy grypy coraz lepiej zadomowiają się w naszym kraju. Te lubiące chłód patogeny, rok temu wywołały rekordową ilość przeszło 5 mln zachorowań. Oznacza to, że w porównaniu z rokiem wcześniejszym doszło do wzrostu aż o 12%. Oprócz tego zachorowania na grypę w zeszłym sezonie skutkowały o 10% większą ilością hospitalizacji niżeli jeszcze rok wcześniej. Istotną informacją jest również, że corocznie powikłania po grypie doprowadzają do śmierci kilkuset osób. W Polsce już od kilku lat obserwuje się stopniowy wzrost ilości zachorowań na grypę, hospitalizacji z nią związanych i śmierci przez nią spowodowanych.

Niebezpieczne powikłania pogrypowe

Pośród najniebezpieczniejszych powikłań grypy wymienia się zawał serca i udar mózgu. Dzieje się tak, ponieważ w czasie, gdy w organizmie toczy się infekcja, dochodzi do osłabienia naczyń krwionośnych i destabilizacji występujących w nich blaszek miażdżycowych, w związku z tym:

• zawał serca – zachorowanie na grypę może nawet sześciokrotnie zwiększać ryzyko wystąpienia zawału serca, a pierwszym tygodniu choroby, jeśli mamy do czynienia z grypą typu B, to ryzyko może być nawet dziesięciokrotnie większe,
• udar mózgu – grypa powoduje zwiększenie ryzyka wystąpienia udaru mózgu.

Jednak lista możliwych powikłań pogrypowych, w wyniku których dojść może do inwalidztwa lub nawet śmierci jest zdecydowanie dłuższa. Znajdują się na niej:

• zapalenie płuc – wirusowe, ciężkie zapalenie płuc, to schorzenie, w którego przebiegu może dochodzić do niewydolności oddechowej, czego konsekwencją może być śmierć. Jednak często dochodzi do rozwinięcia się wtórnego, po wirusowym zapalenia bakteryjnego, które może prowadzić do sepsy, niewydolności wielonarządowej lub niewydolności krążeniowo-oddechowej i śmierci pacjenta.

Inne powikłania pogrypowe:

• zapalenie osierdzia,
• zapalenie mięśnia sercowego,
• zapalenie krtani,
• kardiomiopatia rozstrzeniowa,
• zapalenie zatok,
• zapalenie oskrzeli,
• choroby autoimmunologiczne, takie jak np. Hashimoto,
• następna neurologiczne o nieodwracalnym charakterze (utrata wzroku lub słuchu),
• zaostrzenia przebiegu niektórych chorób przewlekłych (astmy, POCHP czy choroby wieńcowej).

Objawy przy grypie mogą nie być bardzo wyraźne lub niemal nie występować. Dlatego, jeśli mamy jakieś wątpliwości najlepiej udać się do lekarza, bo brak objawów nie oznacza, że nie jesteśmy narażeni na powikłania.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania