Wytłumaczenie wpływu hormonów na mózg kobiety

Według najnowszych badań, w określonych fazach cyklu menstruacyjnego różny poziom hormonów wpływa na emocjonalny stan kobiety. Naukowcy używając rezonansu magnetycznego, który posłużył do obrazowania mózgów kobiet.

Po obejrzeniu serii zdjęć pacjentki miały je określić jako przyjemne, nieprzyjemne lub neutralne. Test ten został powtórzony na różnych etapach cyklu menstruacyjnego kobiet. W początkowej fazie folikularnej cyklu żaden z obserwowanych obszarów mózgów kobiet nie odznaczał się zwiększoną aktywnością w trakcie oglądania zdjęć. Lecz w połowie cyklu, w czasie gdy poziomy hormonów były znacznie wyższe, u pacjentek zostało odnotowane zwiększenie aktywności bocznej kory przedczołowej oraz innych obszarów mózgu które są związane z przetwarzaniem informacji emocjonalnych. Wyniki testów zostały przedstawione 25 października na spotkaniu American Society for Reproductive Medicine w Denver.

Badanie to przybliża nam procesy w których hormony odgrywają ważną rolę w procesie przetwarzania emocji. Wcześniej prowadzone badania pokazały, że częstotliwość występowania zaburzeń afektywnych czyli zaburzeń nastrojów jest dwukrotnie większa w przypadku kobiet niż u mężczyzn, za czym zdaniem naukowców stoją hormony płciowe.
Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania