Możesz znaleźć chorobę wg. objawów. Wypróbuj nowy filtr: Objawy chorób.
Znasz chorobę? Poczytaj jaki lek Ci w niej pomoże.

Jęczmień

Jęczmień - Objawy choroby:

Szukaj chorób wg objawów: Objawy choroby

Jęczmień - Opis choroby:

Jęczmień tworzy się w wyniku zakażenia bakteryjnego (zwykle gronkowcem złocistym) ujść maleńkich gruczołów na brzegu powieki. Może być wynikiem braku higieny lub towarzyszy innym chorobom, np. zapaleniu spojówek, cukrzycy. Jego pojawieniu się sprzyja spadek odporności, np. po przebytym przeziębieniu czy w wyniku przedłużającego się stresu.
Jęczmień częściej nęka osoby o jasnej karnacji i te, które mimo wady wzroku nie noszą okularów oraz ludzi starszych.

Jęczmień występuje w postaci zewnętrznej i wewnętrznej.

Jęczmień wewnętrzny - objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem i dużą bolesnością tej części powieki, w której znajduje się zmieniony zapalnie gruczoł. Zazwyczaj zapalenie mija samoistnie po kilku dniach.

Jęczmień zewnętrzny - ropne zapalenie gruczołów rzęskowych. Objawy są mniej nasilone niż objawy jęczmienia wewnętrznego, a treść ropna wydostaje się na zewnątrz wzdłuż rzęsy.

Niewskazane jest wyciskanie ropy, by nie przenieść infekcji na całą powiekę. Nie należy przekłuwać jęczmienia igłą, bo możesz uszkodzić gałkę oczną. Nie przecieraj wolno przecierać oczu nie umytymi rękoma.

Gradówka

Częstą przewlekłą chorobą gruczołu tarczkowego jest gradówka. Jest to twardy guzek, nie zawsze bolesny, wyczuwalny pod skórą powieki. Nie powoduje zaczerwienienia powieki ani jej obrzęku. Gradówkę leczy się ciepłymi okładami, masażem i miejscowo antybiotykami. Czasem trzeba ją usunąć chirurgicznie (w przychodni okulistycznej lub na oddziale okulistycznym). Nieleczona uciska rogówkę i może powodować zaburzenia widzenia.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania