Możesz znaleźć chorobę wg. objawów. Wypróbuj nowy filtr: Objawy chorób.
Znasz chorobę? Poczytaj jaki lek Ci w niej pomoże.

Odra

Odra - Objawy choroby:

Szukaj chorób wg objawów: Objawy choroby

Odra - Opis choroby:

Odra jest chorobą wirusową, której źródłem zakażenia jest inny chory człowiek.
Zakażenie przenosi się drogą kropelkową. Okres inkubacji około 2 tygodni. Zakaźność chorego pojawia się na 5 dni przed wystąpieniem wysypki.

Objawy:

*ostry ból gardła
*nieżyt błony śluzowej nosa i spojówek
*stan zapalny górnych dróg oddechowych
*często suchy kaszel
*pojawienie się na błonie śluzowej policzków na wysokości dolnych zębów trzonowych, białawych przebarwień tzw. plamek Koplika
*wysoka gorączka
*wysypka o charakterze gruboplamistym, kolorze różowym, zlewająca się

W momencie pojawienia się wysypki rozpoczyna się drugi okres choroby (okres wysypkowy), któremu towarzyszy nasilenie kaszlu oraz bardzo wysoka gorączka (do 40°C). Początkowo małe jasnoczerwone plamki pojawiają się za uszami, później przechodzą na czoło, twarz i szyję, dopiero na końcu atakując tułów i kończyny. Wykwity z upływem czasu łączą się w skupiska tworząc gruboplamistą wysypkę o czerwonym odcieniu. Okres wysypkowy trwa 4-5 dni.
Ostatnim trzecim okresem choroby jest okres zdrowienia. Gorączka spada, wysypka znika w takiej samej kolejności jak się pojawiła, a naskórek zaczyna się złuszczać.

Zapobieganie:
Profilaktycznie stosuje się szczepienia ochronne u dzieci w 13.-14. miesiącu życia oraz w 7. roku życia.

Powikłania:
* zapalenie płuc spowodowane nadkażeniem bakteryjnym
* zapalenie ucha środkowego
* zapalenie mięśnia sercowego
* zapalenie mózgu (około 1 na 1000 zachorowań)
* podostre stwardniające zapalenie mózgu (LESS - łac. leukoencephalitis subacuta scleroticans) - pojawia się kilka lat po przebyciu choroby, związane jest z latentnym zakażeniem wirusem odry, charakterystyczne dla tego powikłania jest wybitnie wysokie stężenie przeciwciał przeciw wirusowi, objawy neurologiczne w postaci zaburzeń mowy, upośledzeniem psychicznym, niedowładami postępują doprowadzając do stanu odmóżdżeniowego - rokowanie złe
* poronienie płodu

Leczenie:
W przypadku wystąpienia gorączki rodzice powinni podać lek obniżający temperaturę i w miarę szybko zgłosić się do lekarza. Dziecko wymaga izolacji przez okres 3 dni od momentu wystąpienia wysypki. Zachorowanie powinno być odnotowane w książeczce zdrowia dziecka, dlatego też należy zgłosić się do lekarza. Leczenie jest objawowe - polega na obniżaniu gorączki i oszczędzającym trybie życia (dieta lekkostrawna, odpoczynek, sen). Wystąpienie powikłań wymaga leczenia szpitalnego.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania