Możesz znaleźć chorobę wg. objawów. Wypróbuj nowy filtr: Objawy chorób.
Znasz chorobę? Poczytaj jaki lek Ci w niej pomoże.

Rzęsistkowica pochwy, Rzęsistkowica cewki moczowej

Rzęsistkowica pochwy, Rzęsistkowica cewki moczowej - Objawy choroby:

Szukaj chorób wg objawów: Objawy choroby

Rzęsistkowica pochwy, Rzęsistkowica cewki moczowej - Opis choroby:

Rzęsistkowicę wywołuje Trichomonas vaginalis, czyli rzęsistek pochwowy który jest pierwotniakiem, czyli mikroskopijnym jednokomórkowcem zdolnym do wykonywania wszystkich czynności życiowych i rozmnaża się przez podział. Jest organizmem wyposażonym w wici, błonę falującą i żeberko, które stanowią narząd ruchu, dzięki czemu może bez problemu się przemieszczać z jednej osoby na drugą i przedostać się następnie z pochwy do szyjki macicy. Preferuje środowisko wilgotne i ciepłe, w związku z czym często umiejscawia się w pochwie lub w cewce moczowej.

Mechanizm działania: przyswajają substancje odżywcze żywiciela, pochłaniając erytrocyty i leukocyty. Wydzielają trujące nadtlenki, „zły” cholesterol i kwas mlekowy. Niszczą krwiotwórcze i limfo twórcze tkanki organizmu człowieka.

Palenie i alkohol, narkotyki i lekarstwa, chemiczne barwniki i konserwanty podrażniają rzęsistka. Przechodzi on w agresywną, ameboidalną formę i wzmaga tempo bezpłciowego mnożenia się metodą podziału - schizogonię.

Do zarażenia może dojść drogą płciową, głównie przez stosunek płciowy z zakażoną osobą, jednak mimo dużej wrażliwości na wysychanie może bytować poza organizmem żywiciela, jednak w takich warunkach najczęściej szybko ginie. Najczęściej dotyczy to ręczników, gąbek czy bielizny, czyli przedmiotów, na które łatwo może się przedostać z dróg płciowych. Źródłem zakażenia może być także jaccusi w hotelu czy sanatorium. Rzęsistek pochwowy przeżywa w kroplach nie wyschniętej wydzieliny chorej osoby.

Rzęsistkowica dotyczy głównie osób nie przestrzegających higieny i często zmieniających partnerów seksualnych.

Ponieważ rzęsistek pochwowy jest pierwotniakiem aktywnie i sprawnie się poruszającym, rzęsistkowica ograniczona tylko do jednego narządu występuje o wiele rzadziej niż rzęsistkowica wieloogniskowa, zajmująca np. pochwę, cewkę moczową oraz szyjkę macicy.

Trochomonas vaginalis dotyczy u 9-84% kobiet.

Objawy:
W prawie połowie przypadków występuje bezobjawowo. U pozostałych występują:
- upławy pochwowe o zmienionej konsystencji
- świąd sromu
- bolesne oddawanie moczu
- pieczenie cewki moczowej
- częstomocz
- przykry zapach moczu
- przykry zapach z dróg rodnych
- bolesność w podbrzuszu
- dyskomfort i ból w trakcie stosunku płciowego

Upławy są najczęstszym objawem, który występuje u 70% pacjentek. U 10-30% chorych występują upławy pieniste i żółtawe, natomiast u co drugiej z zakażonych rzęsistkiem, z cewki moczowej wypływają zwykle niewielkie lub umiarkowane ilości wydzieliny.

Trichomonas vaginalis może znajdować się w pochwie przez wiele lat bez objawów chorobowych. Jednak taki stan utajenia może w każdej chwili ulec zaostrzeniu. Wiąże się to z możliwością zarażenia partnera seksualnego.

Często mogą wystąpić groźne powikłania. Choroba ta przede wszystkim groźna jest dla kobiet w ciąży, ponieważ może wpływać na jej przebieg i wywoływać przedwczesne porody i prowadzić do porodów noworodków o małej urodzeniowej masie ciała. Inne powikłania to głównie zakażenia bakteryjne i grzybicze a także choroba ta może prowadzić do niepłodności.

Sporadycznie rzęsistek może kolonizować macicę, a nawet jajowody, może także docierać przez cewkę moczową do pęcherza moczowego.

Najczęściej występuje rzęsistkowica wieloogniskowa, zajmująca np. pochwę, cewkę moczową oraz szyjkę macicy, znacznie rzadziej mamy do czynienia z rzęsistkowicą ograniczoną, dotyczącą tylko jednego narządu.

Choroba ta może dotyczyć nawet 10-20% mężczyzn.

Objawy:
Podobnie jak u kobiet, u mężczyzn także często występuje bezobjawowo. Do występujących objawów należą:
- wydzielina z cewki moczowej
- świąd cewki moczowej
- bolesne oddawanie moczu
- zapalenie prostaty
- zapalenie cewki moczowej
- czasem wydzielina ropna z cewki

Rzęsistek może także zajmować u mężczyzn pęcherzyki nasienne oraz pęcherz moczowy.

Mężczyzna może być także nosicielem. Rzęsistek może bytować w sposób bezobjawowy w gruczole krokowym i stanowić źródło zakażenia dla kobiet. Do zarażenia dochodzi przez wydzielinę gruczołu krokowego i zainfekowane nasienie.

Rzęsistkowicę trudno zdiagnozować metodą mikroskopową, ponieważ pierwotniaki te są bardzo podobne do komórek krwi człowieka. Trudno je odróżnić od limfocytów, trombocytów i innych krwinek. 

Inne rzęsistki:
- Trichomonas tenax, czyli rzęsistek policzkowy
- Trichomonas homini, czyli rzęsistek jelitowy

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania

Wybrane opinie i komentarze

MALUTA19 Sty, 12:49
MALUTA19 Sty, 12:48
MALUTA19 Sty, 12:47
MALUTA19 Sty, 12:46
MALUTA19 Sty, 12:44
MALUTA19 Sty, 12:44
MALUTA18 Sty, 12:20
MALUTA OSZUST18 Sty, 12:18
MALUTA18 Sty, 12:16
MALUTA17 Sty, 09:06