Możesz znaleźć chorobę wg. objawów. Wypróbuj nowy filtr: Objawy chorób.
Znasz chorobę? Poczytaj jaki lek Ci w niej pomoże.

Wodogłowie

Wodogłowie - Objawy choroby:

Szukaj chorób wg objawów: Objawy choroby

Wodogłowie - Opis choroby:

Układ nerwowy, wspólnie z układem hormonalnym, pełni funkcje koordynacyjne i integracyjne. Oba układy pośredniczą w wymianie informacji pomiędzy narządami i układami narządów w obrębie organizmu oraz między organizmem a jego środowiskiem zewnętrznym.

Choroby i uszkodzenia tkanki nerwowej prowadzą do przerwania przewodnictwa nerwowego i zaburzeń wydzielania neuroprzekaźników. W zależności od lokalizacji zmian chorobowych i ich wielkości, skutki mogą być różne: od niezauważalnych dla chorego i otoczenia do śmiertelnych włącznie.

Konsekwencją chorób układu nerwowego są zaburzenia czucia i ruchu.

Wyróżniamy dwa typy wodogłowia:
- wodogłowie wewnętrzne
- wodogłowie zewnętrzne

Wodogłowie wewnętrzne
Wodogłowie zwykle powstaje na skutek zablokowania dróg przepływu płynu mózgowo – rdzeniowego przez guzy nowotworowe lub krwiaki umiejscowione przy otworach łączących komory mózgu lub w sąsiedztwie wodociągu mózgu. Następstwem blokady jest zastój płynu mózgowo – rdzeniowego oraz powiększenie się komór.

Wodogłowie zewnętrzne
Kiedy wchłanianie płynu mózgowo – rdzeniowego jest niedostateczne lub występuje nadprodukcja płynu (np. Z powodu nowotworów splotów naczyniówkowych), może się on nagromadzić w nadmiernych ilościach w przestrzeniach podpajęczynówkowych.

Wodogłowie występujące w pierwszych miesiącach po urodzeniu prowadzi do powiększania rozmiarów głowy, gdyż kości czaszki nie są jeszcze trwale zrośnięte. U dorosłych choroba powoduje wzrost ciśnienia śródczaszkowego i uszkodzenia tkanek przylegających do komór, a w końcu – zanik nerwu wzrokowego i utratę wzroku.

Zastój płynu mózgowo – rdzeniowego jest przyczyną uporczywych bólów głowy z towarzyszącymi nudnościami i wymiotami. Nagły wzrost ciśnienia śródczaszkowego może być przyczyną krwawień na dnie oka.

Jako najczęstsze przyczyny wodogłowia przyjmuje się:
- zaburzenia rozwojowe ( wady wrodzone ośrodkowego układu nerwowego),
- procesy zapalne oraz
- zespoły uciskowe (nowotwór, krwiak, ropień mózgu, zmiany zarostowe pajęczynówki w następstwie przebytych procesów zapalnych lub krwawienia itp.)

Wszystkie wyżej wymienione stany chorobowe zaburzają krążenie płynu mózgowo – rdzeniowego, doprowadzając wtórnie do powstania wodogłowia.

Wśród wad rozwojowych ośrodkowego układu nerwowego, doprowadzających do zespołu wodogłowia, wymienia się:
- wrodzoną niedrożność wodociągu Sylwiusza
- zespół Arnolda – Chiariego, który polega na zmniejszeniu dołu potylicznego i móżdżku i przedostaniu się niektórych elementów tyłomózgowia przez otwór potyliczny wielki w głąb kanału kręgowego. Zespół ten łączy się nierzadko z występowaniem wodogłowia, przepukliny mózgowej lub oponowo – rdzeniowej z rozszczepem kręgosłupa i innych wad mózgu
- zespół Dandy – Walkera, który wiąże się z niedrożnością otworów Luschki i Magendiego oraz często z istnieniem nieprawidłowej budowy robaka móżdżku i zbyt wysokim ustawieniem zatok poprzecznych opony twardej. Zespół ten określa się także jako torbielowate zwyrodnienie tylnej części mózgu.

Leczenie wodogłowia polega na przywróceniu krążenia płynu mózgowo – rdzeniowego, na przykład poprzez wprowadzenie cewników między komorami lub między systemem komór a układem żylnym.

Choroby układu nerwowego mają poważne konsekwencje, gdyż spełnia on nadrzędne, koordynacyjne i regulacyjne funkcje w organizmie człowieka.

Wodogłowie jest jedną z licznych chorób związanych z uszkodzeniami w obrębie układu nerwowego. Wśród innych chorób znajdują się między innymi:
- mózgowe porażenie dziecięce,
- padaczka,
- udar mózgu,
- choroba Parkinsona,
- choroba Alzheimera,
- depresja,
- schizofrenia.

moja mama ma 42 lata i byla

moja mama ma 42 lata i byla w piatek i sobote na manifestacji "solidarnosc", ktora odbyla sie w warszawie,. Bylo bardzo duzo ludzi padal deszcz, spore emocje i mama miala zawrot glowy, zemdlala. odwiezli ja do pobliskiego szpitala na przychodnie przeszpitalna, zrobili tomografie glowy i tez stwierdzili lekarze wodoglowie glowy, tez prawdopodobnie taki stan byl od urodzenia. Lecz teraz to stwierdzono, kilkanascie lat temu nie bylo nawet maszyn do przeswietlania czaszki, tomografii komputerowej. Pech to pech. Dzis jest juz w domu i wszystko jest oki, ma skierowanie na powtorne badania. Narazie nie ma wiekszych zmian na gorsze, stan jest stabilny. a na manifestacje solidarnosci zawsze bedzie chodzila.

Moja mama ma 35 lat.I

Moja mama ma 35 lat.I wybadano jej że ma wodogłowie od urodzenia.Czy jest to coś poważnego?Czy jej coś grozi? Odpiszcie!

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania