Akupunktura niekorzystna w przypadku bólu kolana?

Igły do akupunktury, by Praisaeng /www,freedigitalphotos.net

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie JAMA stwierdza, że akupunktura - czy to tradycyjna w formie igłowej, czy nowoczesna w formie laserowej - nie przewiduje znaczącego ulżenia w chronicznym bólu kolana lub poprawy funkcji stawu kolanowego.

Tradycyjna chińska akupunktura polega na wprowadzeniu igieł w odpowiednich punktach w ciele (nakłuwaniu ciała), w przekonaniu, że w ten sposób zostanie przywrócona równowaga energii organizmu (zwanej jako Qi), będącej warunkiem jego sprawnego funkcjonowania, na skutek czego ma nastąpić poprawa zdrowia pacjenta np. redukcja bólu.

We współczesnej Zachodniej akupunkturze, uważa się, że igły stymulują nerwy pod skórą, produkując uśmierzające ból endorfiny. Leczenie akupunkturą jest obecnie również oferowane w formie bez igieł, w której w miejscach akupunktury stosuje się lasery o niskiej intensywności.

Pomimo swojej rosnącej popularności jako alternatywne leczenie, badania wykazały, że dowody na skuteczność akupunktury w przypadku bólu kolana są niejednoznaczne.

W nowym badaniu, pracownicy naukowi z Uniwersytetu Melbourn w Australii przydzielili losowo 282 pacjentom cierpiącym na przewlekły ból w kolanie w wieku 50 lat i powyżej, zabiegi akupunktury w formie igieł, laserów oraz fikcyjnych laserów oraz brak akupunktury. We fałszywej akupunkturze laser był nieaktywny, dlatego pacjenci nie byli w stanie stwierdzić, czy zostają poddani akupunkturze czy akupunktura jest nieaktywna.

Nie zaobserwowano znaczących różnic pomiędzy akupunkturą aktywną i tą z nieaktywnymi laserami.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania