Alergiczny nieżyt nosa, czyli katar sienny - nieprzyjemna dolegliwość, z którą można walczyć

Nose - zdjęcie partnera

Wiosna w pełni się rozpoczęła – wiele osób rozpoznaje ten czas, dzięki corocznym reakcjom swojego organizmu. Mowa tu oczywiście o katarze siennym, który pojawia się regularnie w okresie kwitnienia i pylenia traw oraz roślin. Alergiczny nieżyt nosa stwierdzany jest najczęściej u osób młodych, jednak zdaniem specjalistów, może on z powodzeniem występować u osób uczulonych w każdym wieku.

Charakterystyczne objawy takie jak wodnisty i cieknący katar, zaczerwienienie i swędzenie nosa, kichanie w seriach czy zatkany nos, potrafią silnie uprzykrzyć codzienność. Warto jednak wiedzieć, że nie trzeba tego spokojnie znosić, a możliwe jest skuteczne walczenie, usuwanie i łagodzenie przykrych dolegliwości. Z pewnością więc jeśli cierpimy na katar sienny, warto je poznać.

Katar sienny ma co najmniej kilka innych nazw. Wymienia się chociażby pyłkowicę, alergiczny nieżyt nosa, stan zapalny śluzówek i zatok nosa, wywoływany przez bezpośrednie narażenie na alergeny.

Jeśli jesteśmy na coś uczuleni i mamy kontakt z takim czynnikiem, to komórki zapalne naszego organizmu zaczynają wytwarzać komórki odpornościowe, które prowadzą do reakcji obronnej. Właśnie w taki sposób dochodzi do powstania wodnistego i nieprzyjemnego kataru siennego.

Taki rodzaj kataru określany jest jako sezonowy, gdyż pojawia się w szczególnym, wiosennym okresie roku, gdy na zewnątrz intensywnie kwitną i pylą trawy i inne rośliny. Jednakże u niektórych osób zdarza się utrzymywanie się kataru alergicznego przez cały rok, co oznacza, że mamy do czynienia z katarem przewlekłym.

Charakter kataru siennego

Co istotne możemy wyróżnić różne rodzaje kataru siennego. Może on mieć bardzo łagodny charakter, co zwykle nie wiąże się z pojawianiem się nieprzyjemnych objawów. Zdarza się również katar umiarkowany lub ciężki, które mogą prowadzić do dodatkowych objawów w postaci trudności ze snem, zaburzeń koncentracji, problemów z pracą i nauką oraz normalnym funkcjonowaniem. Jeśli katar nawraca sezonowo, zawsze o tej samej porze roku, to pod uwagę należy brać uczulenie na pyłki traw oraz roślin.

Katar sienny i jego przyczyny

Za główną i jednocześnie najpowszechniejszą przyczynę występowania kataru siennego uznaje się pylenie traw oraz drzew. W związku z tym, to czy się u nas pojawi i kiedy dokładnie uzależnione jest od dokładnego okresu pylenia roślin, na które nasz organizm wykazuje nadwrażliwość. Niekiedy katar sienny jest konsekwencją alergii na sierść zwierząt, pojawić się może także przy alergii pokarmowej lub nadwrażliwości na kurz domowy.

Pierwsze symptomy związane z katarem siennym stają się widoczne zwykle u dzieci w wieku 7-14 lat. Zwykle taki katar alergiczny uznaje się za chorobę osób młodych, czyli takich, które nie ukończyły 20 roku życia. Jednak znane są również przypadki, że katar sienny pojawia się u osób starszych.

Istotną informacją dla osób cierpiących na katar sienny jest fakt, że są one zdecydowanie bardziej narażone na zachorowanie na astmę. W związku z tym jeśli pojawiające się objawy związane z katarem alergicznym są intensywne i dokuczliwe, to absolutnie nie powinno się ich lekceważyć. Szczególnie nieprzyjemne mogą się one okazać dla małych dzieci.

Jak dokładnie objawia się katar sienny?

Jak już wspomnieliśmy katar sienny może mieć różny charakter. U niektórych osób objawy będą łagodne i nie spowodują większych niedogodności. Jednak u sporej grupy będziemy mieli do czynienia z przebiegiem ostrym, którego objawy pojawiają się nagle i znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie. Co istotne taki rodzaj kataru wyróżnia się bardzo charakterystycznymi objawami, dzięki czemu łatwo jest go rozpoznać. Pośród nich wyróżniamy:

• wodnisty katar,
• zatkany nos,
• kichanie w seriach,
• podwyższona temperatura,
• bóle głowy,
• swędzenie i obrzęk powiek,
• łzawienie oczu,
• swędzenie uszu i gardła.

Oprócz tego może pojawić się szereg objawów dodatkowych, do których zaliczamy:

• swędzenie skóry,
• zapalenie spojówek,
• kaszel,
• upośledzenie słuchu wywołane obrzękiem ujść gardłowych trąbek Eustachiusza,
• objawy ze strony zatok przynosowych.

Co istotne jeśli w czasie kontaktu ze zwierzętami kichamy, cieknie nam z nosa i łzawią nam oczy, to może stanowić dowód, że właśnie sierść, stanowi w naszym przypadku kluczowy czynnik alergizujący.

Osoby, u których pojawia się katar alergiczny spowodowany przez roztocza borykają się zwykle ze zdecydowanie mniej uciążliwymi objawami. Dochodzi wówczas najczęściej do zatkania nosa, odchrząkiwania wydzieliny ściekającej po ścianie gardła, oraz osłabienia węchu.

W okresach najsilniejszego pylenia roślin, na które jesteśmy uczuleni, powinniśmy omijać parki łąki i podobne miejsca, w których wystawimy się na ich silne działanie, a tym samym silna reakcję alergiczną.

W jaki sposób leczy się katar sienny?

W sytuacji, gdy katar sienny pojawia się u nas z dużą regularnością, ma charakter nawracający i jest intensywny, naszym najważniejszym posunięciem powinno być skonsultowanie się lekarzem alergologiem.

Istnieją rozwiązania doraźne, krótkotrwałe takie jak leki obkurczające naczynia nosa czy leki przeciwhistaminowe. Ich działanie pozwala na złagodzenie objawów alergii. Jednak najważniejszym i jednocześnie najtrudniejszym zadaniem dla osoby uczulonej jest unikanie alergenów, które powodują nieprzyjemne objawy. Aby ulżyć sobie w dokuczliwych symptomach można przemywać oczy solą fizjologiczną, nawilżać gardło i płukać nos.

Dokładny sposób leczenia, jaki zostanie podjęty zależy od intensywności objawów oraz tego, jak długo dany katar się utrzymuje. Jeśli katar jest sezonowy, okresowy, to najczęściej zastosowanie mają metody doraźne, związane z łagodzeniem dokuczliwych objawów. Jeśli katar alergiczny ma charakter przewlekły, to leczenie powinno być stałe. Jeśli bowiem odpowiednia terapia nie będzie stosowana, to może dochodzić do nawrotowego zapalenia zatok przynosowych, zapaleń uszu, spojówek, a nawet do rozwoju astmy.

Artykuł własny

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania