Antypróchnicowa powłoka wybielająca powstanie dzięki Japończykom

smile.jpg

Koordynator zespołu Shigeki Hontsu (profesora biologii na Uniwersytecie Kiniki -Japonia) ogłosił, że opracowali sposób, który w szybki sposób zapobiegać będzie próchnicy i przywróci zębom śnieżną biel. Wszystko to za sprawą delikatnej, krystalicznie cienkiej i elastycznej powłoki zbudowanej z głównego składnika budulcowego szkliwa nazębnego – hydroksyapatytu.

Cienka powłoka 0.004 mm otrzymywana jest w próżni poprzez działanie wstążki laserowej na bloki hydroksyapatytu. W efekcie następuje krystalizacja. Następnie sól rozpuszcza się w wodzie, w wyniku czego pozostaje jedynie przezroczysta, cienka błona. Otrzymaną powłokę umieszcza się na bibule filtracyjnej i osusza. Otrzymany produkt jest na tyle wytrzymały, że można przenosić go przy pomocy szczypców.

Powłoka umieszczona na zębach staje się prawie niewidoczna. Największą niedogodnością jest do tej pory to, że aby błona przylgnęła do zębów idealnie, potrzeba prawie pełnego dnia.

Technologia opatentowana została w Korei Południowej i Japonii. Na zatwierdzenie czekają również wnioski zarejestrowane w Europie, Stanach Zjednoczonych i Chinach.

Zespół Shigeki Hontsu obecnie pracuje na ludzkich zębach, jednak inne próby przeprowadzane są na uzębieniu zwierząt. Nowe odkrycie testować będzie również główny koordynator Shigeki Hontsu na własnym uzębieniu.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania