Konsumpcja sera chroni nasze zęby przed próchnicą.

ser, Suat Eman / www.freedigitalphotos.net

Prace opublikowane w General Dentistry pokazują, że spożywanie sera i innych pokrewnych produktów nabiałowych chroni zęby przed próchnicą.

W badaniu uczestniczyło 68 nastolatków w przedziale wiekowym 12-15 lat. Uczestników podzielono na trzy grupy. Każda osoba miała spożywać przez 3 min odpowiedni dla swojej grupy produkt, a następnie popić go wodą:

• I gr. - cheddar
• II gr. - mleko
• III gr. - jogurty bezcukrowe

Po wykonaniu zadania naukowcy zmierzyli poziom pH w ustach uczestników po czasie 10, 20 i 30 minut. Grupy spożywające mleko i jogurty nie miały zmian pH. Natomiast w grupie spożywającej ser odnotowano szybki wzrost pH, co sugeruje, że ser w każdej postaci ma właściwości przeciwpróchnicze, bo jak wiadomo im wyższe pH, tym istnieje mniejsze zagrożenie próchnicą.

Poziom pH jest bardzo ważny np. pH znajdujące się poniżej 5.5 oznacza ryzyko erozji zęba, czyli procesu niszczącego szkliwo zębowe i prowadzącego do rozwinięcia się próchnicy.

Naukowcy zaznaczają, że pH w ustach rośnie po spożyciu każdego rodzaju sera, co może wynikać ze wzrostu produkcji śliny (pobudzana przez żucie), jak i z tego, że składniki w serze mogą przyklejać się do szkliwa, chroniąc w ten sposób zęby przed niszczącymi je kwasami.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania