Poza próchnicą zębów: dlaczego dobra higiena jamy ustnej jest ważna

smile.jpg

Większość z nas zdaje sobie sprawę, że słaba higiena jamy ustnej może prowadzić do próchnicy zębów, chorób dziąseł i nieświeżego oddechu- ale unikanie mycia zębów może mieć również poważniejsze implikacje i wpływać na bardziej poważne choroby.

~Choroba Alzheimera~
W 2010 roku naukowcy z New York University (NYU) stwierdzili istnienie związku pomiędzy zapaleniem dziąseł i chorobą Alzheimera, po przejrzeniu danych z 20 lat.

Jednak liczba uczestników tego badania była dość mała. Naukowcy przeanalizowali dane pochodzące od 152 osób, które uczestniczyły w Aging Study Glostrop- badaniu, które przyglądało się zdrowiu duńskich kobiet i mężczyzn z perspektywy medycznej, oraz psychologicznej, a także zdrowiu ich jamy ustnej. Badanie trwało przez okres 20 lat i zakończyło się w roku 1984, gdy badani byli w wieku powyżej 70 lat.

Po porównaniu funkcji poznawczych uczestników w wieku 50 i 70 lat, zespół z NYU stwierdził, że choroby dziąseł w wieku 70 lat były ściśle powiązane z niskimi wynikami testów funkcji poznawczych.

W 2013 roku badacze z University of Central Lancashire (UCLan) porównali próbki mózgu od 10 pacjentów żyjących z chorobą Alzheimera z 10 próbkami mózgu pobranymi od ludzi, u których choroba nie występowała.

Analiza wykazała, że bakteria - Porphyromonas gingivalis- była obecna w próbkach mózgu pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera, natomiast nie stwierdzono jej obecności w próbkach zdrowych ludzi. Interesującym faktem było to, że P. gingivalis zazwyczaj jest związana z przewlekłą chorobą dziąseł.

Następnie w 2014 roku zespół przeprowadził nowe badanie na myszach, którego wyniki opublikowane zostały w czasopiśmie Journal of Alzheimer's Disease. Współautor badania dr Singhrao stwierdził, że istnieją wystarczające dowody naukowe, które wykazują, że 2 z 3 gatunków bakterii powodujących choroby dziąseł są zdolne do ruchu (lub "ruchliwe") i w konsekwencji zostały znalezione tkance mózgowej.

Dr Singhrao wyjaśnił: "Te ruchliwe bakterie mogą opuścić usta i przenieść się do mózgu za pośrednictwem 2 głównych szlaków (...) Mogą one korzystać ze swoich zdolności do poruszania się, aby dostać się bezpośrednio do mózgu. Jedną z dróg, którą mogą obrać jest droga przez nerwy, które łączą mózg i korzenie zębów. Drugą drogą jest pośrednie wejście do mózgu za pośrednictwem układu krążenia."

Według dr Singharo, bakterie powodujące choroby dziąseł przeniosą się do krwiobiegu za każdym razem gdy pacjent, u którego występuje krwawienie z dziąseł oczyszcza usta, a nawet gdy je.

~Rak trzustki~
W 2007 roku zespół naukowców z Harvard School of Public Health w Bostonie jako pierwszy zgłosił mocne dowody na istnienie związku między chorobami dziąseł i rakiem trzustki. Jednak naukowcy nie są w stanie udowodnić, czy bakterie przyzębia są przyczyną czy skutkiem raka trzustki- obecne badania są w stanie tylko udowodnić istnienie związku między nimi.

Paradontoza (zapalenie przyzębia) była typem zapalenia dziąseł, który w badaniu był związany z rakiem trzustki. Paradontoza wpływa na tkankę, która stanowi wsparcie dla zębów i może powodować utratę tkanki kostnej wokół podstawy zębów.

Zapalenie dziąseł może prowadzić do paradontozy i ma miejsce wtedy, gdy prowadzimy złą higienę dentystyczną.

~Choroba serca~
W 2008 roku badacze z University of Bristol w Wielkiej Brytanii oraz z Royal College of Surgeons w Dublinie odkryli, że ludzie cierpiący na krwawienie z dziąseł wynikające ze złej higieny jamy ustnej mogą mieć zwiększone ryzyko chorób serca.

Naukowcy odkryli, że ryzyko choroby serca wzrasta, ponieważ- u ludzi z krwawieniem dziąseł- bakterie z jamy ustnej są w stanie przetransportować się do krwiobiegu i przykleić się do płytek krwi, które w konsekwencji mogą tworzyć zakrzepy, przerywając przepływ krwi do serca i wywołać atak serca.

Dr Steve Kerrigan z Royal College of Surgeons powiedział: "Usta są prawdopodobnie najbrudniejszym miejscem w organizmie człowieka".

Profesor Howard Jenkinson, z Uniwersytetu w Bristolu, dodał:
"Choroba sercowo-naczyniowa jest obecnie największym zabójcą w świecie zachodnim. Bakterie jamy ustnej, takie jak Streptococcus gordonii i Streptococcus sanguinis są powszechnymi czynnikami infekowania i obecnie uznaje się, że infekcje bakteryjne są niezależnym czynnikiem ryzyka chorób serca."

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania