Bezpłatna cysteamina nie tylko w trakcie hospitalizacji.

Kid - freerangestock.com

Już od kilku lat głównym problemem chorych którzy przeszli przeszczep nerek jest dostęp do cysteaminy. Lek jest dostępny a aptekach, lecz nie jest od dostępny dla wszystkich pacjentów a powodem tego jest jego wysoka cena a nie na każdego w takim wypadku stać n taki lek.

Cysteamina jest za darmo w trakcie szpitalnego leczenia lecz nie wszyscy pacjenci potrzebujący leku, muszą być od razu hospitalizowani. Polskie Towarzystwo Nefrologii Dziecięcej opracowało wniosek o stworzenie programu terapeutycznego dzięki któremu chorzy będą moli darmowo otrzymywać lek nie tylko w trakcie szpitalnej hospitalizacji lecz również w ramach farmakologii niestandardowej. Od pół roku propozycja jest gotowa i została złożona na stół resortu zdrowia. Na decyzje MZ w tej sprawie z niepokojem i niecierpliwością oczekuje m.in. prof. Ryszard Grenda z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, który pod swoja opieką ma 5 pacjentów którzy wymagają podania leku. W tej sprawie również interweniował prof. Bronisław Rutkowski – krajowy konsultant w dziedzinie nefrologii.

Jak wynika ze słów resortu zdrowia, ministerstwo w przychylny sposób odnosi się do propozycji PTND i przygotowuje w tej sprawie rozporządzenie. Chorzy już niedługo będą mogli otrzymać potrzebny lek za darmo nie tylko w szpitalnych murach.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania