Charakterystyka andropauzy - czy należy się jej obawiać?

Mężczyzna w średnim wieku - zdjęcie partnera

Andropauza, zwana inaczej męskim przekwitaniem, porównywana jest do menopauzy. Niemniej jednak, o ile kobieta kończy w ten sposób swój cykl rozrodczy, o tyle mężczyzna traci jedynie w pewnym stopniu siły witalne. Czym dokładnie jest andropauza i czy należy się jej obawiać?

Andropauza, zwana inaczej męskim przekwitaniem, porównywana jest do menopauzy. Niemniej jednak, o ile kobieta kończy w ten sposób swój cykl rozrodczy, o tyle mężczyzna traci jedynie w pewnym stopniu siły witalne. Czym dokładnie jest andropauza i czy należy się jej obawiać?

Przyczyny andropauzy

U mężczyzn po 30. roku życia dochodzi do powolnego spadku produkcji testosteronu. Początkowo spadki te są niewielkie i wynoszą jedynie około 1% rocznie. Z czasem problemem staje się również produkcja białka SHBG, które łącząc się z testosteronem, obniża jego działanie. Andropauza jest więc naturalnym zjawiskiem, które występuje u każdego mężczyzny, niemniej jednak jej skutki zależne są między innymi od prowadzonego trybu życia. Dowiedziono, że objawy andropauzy pojawiają się szybciej u mężczyzn, którzy:

 • sięgają po używki, takie jak alkohol czy papierosy,
 • źle się odżywiają,
 • są narażani na stres,
 • rezygnują z aktywności fizycznej.

Jak objawia się andropauza?

Męskie przekwitanie może objawiać się na różne sposoby - problemy hormonalne dotykają zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej. Najczęściej spotykane symptomy andropauzy to:

 • obniżenie libido i sprawności seksualnej,
 • problemy ze wzwodem,
 • obniżenie nastroju,
 • problemy ze snem,
 • insulinooporność,
 • łysienie.

Andropauza często w pierwszej kolejności objawia się obniżeniem poziomu życia seksualnego. Mężczyzna nie tylko nie odczuwa chęci do odbycia stosunku, ale również napotyka ku temu problemy natury fizycznej, związane na przykład z osiągnięciem erekcji. W takim przypadku warto sięgnąć po lek oparty na substancji, jaką jest tadalafil. Jego dostępność można sprawdzić tutaj https://www.gdziepolek.pl/produkty/115428/tadalafil-maxigra-tabletki-powlekane/apteki. Tadalafil wykazuje się długotrwałym działaniem (nawet do 36 godzin), a jednocześnie pierwsze efekty można zauważyć dosyć szybko, bo już w ciągu 30 minut od zażycia

Czy można zapobiec andropauzie?

O andropauzie zaczęto mówić głośno dopiero kilka lat temu, choć problem ten dotyka mężczyzn praktycznie od zawsze. Czasami nazywany jest też kryzysem wieku średniego, choć nie jest to trafne określenie. Andropauza to zjawisko, którego skutkom można w pewnym stopniu zapobiec, prowadząc zdrowy, zrównoważony tryb życia. Ważne, aby przy nasileniu objawów skorzystać ze środków wspomagających, na przykład suplementów diety bądź leków na erekcję. Niemniej, jednak jeśli nie przyniosą one rezultatów, warto zgłosić się do lekarza, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę.

Leczenie andropauzy hormonami 

W przypadku znacznego spadku poziomu testosteronu istnieje możliwość wdrożenia tak zwanej hormonalnej terapii zastępczej. Pozwala ona poprawić jakość życia, lecz jednocześnie wiąże się z ryzykiem powiększenia prostaty i rozwoju nowotworu. Dlatego też w pierwszej kolejności lekarze wdrażają mniej inwazyjne leczenie, oparte na ziołach, zdrowej diecie czy aktywności fizycznej. Wprowadzenie terapii hormonalnej należy natomiast poprzedzić wnikliwymi konsultacjami z endokrynologiem oraz urologiem.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

 • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania