Chirurgia stomatologiczna - co oferuje?

Fotel dentystyczny - zdjęcie partnera

Każdy zabieg chirurgii stomatologicznej wiąże się z pewnymi obawami. Jest to bowiem ingerencja w tkanki, która uwzględnia przerwanie ich ciągłości. Ma ona jednak na celu poprawę stanu zdrowia i przywrócenie częściowej lub całkowitej sprawności zgryzu. Mimo że nie należy do przyjemnych, często jest koniecznością.

Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna? 

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny, która zajmuje się operacyjnym leczeniem zarówno jamy ustnej, jak i żuchwy oraz szczęki. Często jest mylona z chirurgią szczękową, która obejmuje znacznie szerszy zakres usług. Warto zaznaczyć, że chirurgia stomatologiczna musi mieć wsparcie innych specjalizacji, w tym doświadczonych protetyków lub stomatologów ogólnych. Przed przystąpieniem do określonego zabiegu, konieczna jest diagnostyka.

Więcej informacji dotyczących zabiegów wykonywanych w ramach chirurgii stomatologicznej znajduje się pod adresem: https://novaestetica.pl/leczenie/specjalnosci/chirurgia/.

Najczęstsze zabiegi wykonywane w ramach chirurgii stomatologicznej 

Powszechnym zabiegiem zajmującym jedno z najwyższych miejsc na liście najczęściej wykonywanych w ramach chirurgii stomatologicznej jest ekstrakcja, czyli usunięcie zęba. Wykonuje się ją wtedy, gdy założenie plomby oraz leczenie kanałowe nie dają dużych nadziei na wyleczenie. Jest to prosty zabieg polegający na usunięcia chorego zęba z zębodołu za pomocą zerwania więzadeł. Nie mniej popularnym zabiegiem jest operacyjne usuwanie korzeni. Dotyczy to głównie pozostawionych korzeni zębowych i zębów zatrzymanych. Czasami wykonuje się także resekcję częściową polegającą na usunięciu jedynie części zęba lub korzenia. Wskazaniami do wykonania mogą być m.in. zmiany ziarninowe lub torbielowate. Usunięty fragment może być zastąpiony preparatem kościozastępczym. W przypadku hemisekcji (separacja i usunięcie części korony i korzenia zęba) pozostały w szczęce ząb może być odbudowany za pomocą korony protetycznej. Jeśli jeden z korzeni nie może być leczony za pomocą leczenia kanałowego, konieczna może okazać się radektomia (zabieg wykonywany na zębach wielokorzeniowych). Dużą zaletą takiego rozwiązania jest zachowanie korony. 

W ramach chirurgii stomatologicznej wykonuje się implanty. Usuwanie torbieli, czyli tworu jamistego wypełnionego płynem, jest konieczne, aby pozbyć się stanów zapalnych i ewentualnych drobnoustrojów. Przykładem popularnego zabiegu jest podcinanie wędzidełka – niewielkiego pasma tkanki łącznej znajdującego się między środkową częścią wargi a dziąsłem. Jeśli jest zbyt krótkie, może skutkować odsłonięciem szyjek zębowych, cofaniem się dziąseł, a także gromadzeniem się resztek pokarmowych i infekcją. 

Wszystkie wyżej wymienione zabiegi wykonywane są pod znieczuleniem. Chirurgia stomatologiczna oferuje szereg rozwiązań, które dzięki doświadczeniu lekarza oraz specjalistycznym narzędziom chirurgicznym pozwalają na pozbycie się najpowszechniej występujących chorób przyzębia. 

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania