Suchy zębodół - bolesna dolegliwość po ekstrakcji zęba

U dentysty - zdjęcie partnera

Usuwanie zęba czasem okazuje się koniecznością. Zabieg chociaż nieprzyjemny, zwykle nie niesie za sobą powikłań. Zdarzają się jednak wyjątki. Najczęstszą dolegliwością po ekstrakcji jest tak zwany suchy zębodół. Co to jest i jakie są jego objawy? 

Suchy zębodół to jedno z najczęstszych powikłań, jakie pojawić się mogą po wyrwaniu zęba. Ekstrakcja to zabieg, po którym należy przestrzegać ściśle wszystkich zaleceń stomatologa. Niestety, lecz omawiany problem dotyka właśnie przede wszystkim osoby, które tych poleceń nie wdrożyły w życie. Zapalenie zębodołu objawia się głównie silnym bólem wywołującym dyskomfort. Nie można bagatelizować tego schorzenia, ponieważ w jego miejscu rozwija się zakażenie bakteryjne, wymagające zastosowania odpowiedniego leczenia. 

Suchy zębodół — przyczyny

Podczas ekstrakcji dochodzi do naruszenia tkanek, a dokładniej mówiąc do przerwania ciągłości błony śluzowej. W tym samym miejscu powstaje rana, której zrośnięcie się wymaga czasu. Nie bez przyczyny stomatolog od razu po usunięciu zęba, wypełnia go chwilowo gazą. Zazwyczaj potrzeba około 15 minut, aby sącząca się z rany krew zastygła, tworząc naturalny opatrunek. Taki skrzep zapewnia skuteczną ochronę i uniemożliwia przedostanie się bakterii oraz resztek pokarmu w powstałe zagłębienie, aż do czasu zagojenia. Niestety może się zdarzyć, że zabezpieczenie odpadnie za wcześnie, co wywołać może właśnie suchy zębodół. Najczęstszą tego przyczyną jest przeżuwanie pokarmu, palenie papierosów, czy zaburzenia krzepliwości krwi.

Jakie są objawy suchego zębodołu?

Objawy wystąpienia suchego zębodoły są niezwykle wyraźne. Właściwie nie można ich przeoczyć. Przede wszystkim jest to bardzo silny, narastający ból. Dyskomfort zazwyczaj przybiera na sile z czasem. Bardzo często pacjenci określają ból jako pulsujący. Zapalenie zębodołu może być także zauważalne pod względem wizualnym. W takim przypadku widoczna będzie wyraźna, głęboka rana. 

Zapalenie zębodołu — jak wyleczyć?

W przypadku wystąpienia suchego zębodołu konieczna będzie wizyta w gabinecie stomatologicznym. Najlepiej zgłosić się do kliniki, w której wykonywany był zabieg ekstrakcji. Jeśli jednak z jakichś przyczyn nie jest to możliwe, można umówić się także do innego stomatologa. W okolicach Warszawy doskonałymi opiniami cieszy się na przykład ewapawlak.com.pl. Dentysta dokładnie obejrzy ranę i przeczyści ją z ewentualnych zanieczyszczeń. Dodatkowo w razie konieczności zaleci także stosowanie określonych medykamentów, które zwalczą ból oraz stan zapalny. 

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania