Czy między nami jest chemia?

woman, by Charisma / www.freedigitalphotos.net

Pismo Psychological Science opublikowało badania naukowców holenderskich, z których wynika, że ludzie za pomocą sygnałów chemicznych mogą przekazywać innym swoje emocje.

W celu sprawdzenia, czy ludzie, podobnie jak niektóre gatunki zwierząt, potrafią komunikować się za pośrednictwem sygnałów chemicznych, zespół naukowców z Uniwersytetu w Utrechcie (Holandia) przeprowadził eksperyment.

Zebrali próbki potu od mężczyzn, których poproszono o obejrzenie filmu wywołującego obrzydzenie, bądź strach. Wolontariusze musieli postępować wg ściśle określonych wskazówek, żeby uniknąć błędów. Nie mogli pić alkoholu, palić, spożywać aromatycznych potraw i angażować się w intensywne ćwiczenia przez dwa dni przed ćwiczeniem. Musieli również używać środków higieny dostarczonych przez naukowców.

Pobrane próbki przedstawiono kobietom a następnie zarejestrowano zmiany w mimice ich twarzy i zachowaniu. U kobiet, którym zaprezentowano pot mężczyzn oglądających przerażające filmy zaobserwowano reakcję pokazującą strach. Kobiety wąchające pot panów którzy oglądali film obrzydliwy miały miny, które oddawały to uczucie.

Naukowcy uważają, ze to odkrycie może być dowodem, ze ludzie komunikują się nie tylko mową i sygnałami wizualnymi. Sygnały natury chemicznej również mogą synchronizować stany emocjonalne ludzi niezależenie od ich świadomości.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania