Czy smutna muzyka może poprawić nastrój?... Może.

muzyka, dziewczyna ze słuchawkami, by imagerymajestic/www.freedigitalphotos.net

Na łamach czasopisma Psychology of Music zostały opublikowane wyniki badań psychologów z Wielkiej Brytanii i Irlandii, z których wynika, że smutna i jednocześnie piękna muzyka może pomóc nam poczuć się lepiej w sytuacji, kiedy jesteśmy przygnębieni.

W badaniu wzięło udział 220 uczestników, których poproszono, aby przypomnieli sobie sytuacje, na które reagowali smutkiem i muzykę, jaką w takim czasie słuchali. Wpływ muzyki na nastrój został przeanalizowany przez zespół badaczy z Uniwersytetu Kent i Uniwersytetu Limerick, który już wcześniej wykazał, że w takich momentach ludzie często wybierają muzykę smutną.

Naukowcy ustalili, że wspomnienia wywoływane przez muzykę, jej wartość estetyczna i przekaz utworu były czynnikami, które miały wpływ na wybór muzyki. Wyniki analizy ankiet wypełnionych przez osoby biorące udział w badaniu pokazały, że osobami, u których obserwowano poprawę nastroju były te słuchające utworów ze względu na ich wysoką wartość estetyczną. Natomiast humor nie ulegał polepszeniu, gdy wybrana muzyka miała przywoływać określone wspomnienia.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania