Czym jest ashwagandha??

Ashwaganda - zdjęcie partnera

Wiele roślin jest bogatych w cenne substancje, które w pozytywny sposób wpływają na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Jednym z takich darów natury jest ashwagandha. Co to właściwie jest i kiedy warto się zainteresować tym suplementem?

Chociaż dla większości z nas ashwagandha brzmi tajemniczo i egzotycznie, w medycynie ajurwedyjskiej stosuje się ją od tysiącleci. Możemy spotkać się też z innymi nazwami: witania ospała, indyjski żeń-szeń, wiśnia zimowa lub śpioszyn lekarski. Zawsze jednak chodzi o tę samą roślinę. Sprawdźmy, w czym tkwi jej fenomen.

Ashwagandha – co to takiego?

Ashwaganda jest jedną z roślin kserofitycznych, a więc zalicza się ją do tej samej grupy co pomidor, ziemniak lub bakłażan. Uprawia się ją przede wszystkim w południowo-wschodniej Azji. Jednak można ją znaleźć w innych regionach świata jak okolice Himalajów, Wysp Kanaryjskich, a także w Australii i krajach śródziemnomorskich.

Jest krzewem mającym pojedyncze liście i pomarańczowo-czerwone bądź czerwone niewielkie owoce. Korzeń ashwagandhy jest długi i szaro-zielony. Jednak najbardziej wyróżniającą tę roślinę cechą jest obecność srebrnoszarnych włosków, które można znaleźć na całej jej powierzchni.

Najważniejsze właściwości ashwagandhy

To, że roślina ta od tysiącleci cieszy się uznaniem, wynika z jej licznych właściwości. Przede wszystkim jest jednym z adaptogenów, co oznacza, że pomaga organizmowi wrócić do stanu równowagi w obliczu trudnych i zmiennych warunków. Mówiąc inaczej, wspiera walkę ze stresem i pomaga się uspokoić. Zarówno w korzeniach, jak i liściach tej rośliny znajduje się mnóstwo związków o właściwościach zdrowotnych. Są to alkaloidy, saponiny, witanolidy, witaferyny i flawonoidy. Jak pokazują badania, ashwagandha wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Dowiedz się więcej na https://mothersprotect.com/produkt/ashwagandha/

Kiedy stosuje się ashwagandhę?

Przez liczne właściwości zdrowotne ashwagandha jest stosowana coraz szerzej. W medycynie ajurwedyjskiej zaleca się ją do obniżenia poziomu stresu. Wykorzystuje się ją dla wzmocnienia odporności, sprawności umysłu i sił witalnych. Przez to, że roślina ta działa korzystnie na układ nerwowy, może zapobiegać chorobom cywilizacyjnym. Oprócz tego łagodzi stany zapalne, poprawia jakość snu, pomaga zredukować zmęczenie i poprawić kondycję fizyczną. Część badaczy jest zdania, że wpływa na poprawę męskiej płodności.

Co z przeciwwskazaniami?

Ashwagandha jest jedną z bezpieczniejszych roślin stosowanych w medycynie naturalnej. Jest jednak kilka przeciwwskazań do jej stosowania. Zrezygnować z jej suplementacji powinniśmy, jeżeli już stosujemy środki nasenne lub uspokajające. Nie możemy jej też używać, kiedy przyjmujemy leki na padaczkę. Nie mogą jej też używać kobiety ciężarne i karmiące piersią, a także dzieci. W przypadku gdy jesteśmy w grupie ryzyka nadczynności tarczycy, ashwagandha też nie będzie dobrym wyborem. Najlepiej przed jej włączeniem do diety u osób przyjmujących jakiekolwiek leki skonsultować się z lekarzem.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania