Dlaczego należy odpowiednio dbać o zęby

Zęby - dbaj o nie

To, w jakim stanie są nasze zęby i cała jama ustna, ma bardzo duży wpływ na zdrowie całego organizmu. Powinniśmy konsekwentnie walczyć z próchnicą, chorobami w obrębie przyzębia i dziąseł, jak również wszelkie wady zgryzu i utraty zębów, mają wpływ na kondycję całego ustroju. Konsekwencje zaniedbania uzębienia mogą się odbić na naszym stanie zdrowia.

Na dobry stan naszego zdrowia wpływa m.in. stan naszej jamy ustnej. Właśnie dzięki niej dokonujemy przeżuwania i rozdrabniania pokarmów, jak również ich połykania, To tutaj czujemy smak, mówimy, uśmiechamy się i wyrażamy wiele innych emocji. Powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę, że wszelkie schorzenia w obrębie jamy ustnej, takie jak właśnie próchnica czy choroby dziąseł lub przyzębia, mogą znacząco zwiększać ryzyko wystąpienia schorzeń całego ustroju. Grożą nam przede wszystkim choroby układu oddechowego oraz schorzenia w obrębie układu krążenia. W związku z tym powinniśmy stale dbać o utrzymanie naszej jamy ustnej w jak najlepszym stanie i eliminować wszelkie nieprawidłowości w jej obrębie, dla zachowania zdrowia całego organizmu.

Próchnica i związane z nią powikłania

Bakterie uwielbiają środowisko jamy ustnej. Jest ono wręcz idealne dla ich rozwoju. Niestety ich niszczące oddziaływanie powoduje powstawanie próchnicy zębów. Dochodzi do namnażania się bakterii w obrębie jamy ustnej oraz wytwarzania płytki nazębnej. Można ją określić, jako przeźroczystą i wyjątkowo lepką substancję, która osadza się na zębach oraz dziąsłach. Powinniśmy dbać o jej systematyczne i precyzyjne usuwanie. Jeśli tego nie zrobimy, to bakterie rozpoczną produkcję kwasów z zawartych w resztkach pokarmowych cukrów. Konsekwencją tego procesu są uszkodzenia zębów oraz próchnica.

W sytuacji, gdy nie podejmiemy odpowiedniego leczenia próchnicy, może ona doprowadzić do utraty zębów. Jamę ustną można określić, jako wiecznie otwarte wejście do naszego organizmu. W związku z tym faktem próchnica może stanowić przyczynę infekcji dolnych dróg oddechowych, gdyż patogeny będą przedostawały się z jamy ustnej do nosogardła oraz do płuc.

Jeśli nie wyleczymy próchnicy, to może również dojść do ostrego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych - są to tkanki kostne, które znajdują się w sąsiedztwie wierzchołka korzenia zęba, a przez niego miazga zębowa połączona jest z kością. Te rodzaju zapalenia powstają najczęściej w wyniku działania bakterii bytujących w kanale korzeniowym zęba. Jeśli nie zostanie podjęte leczenie zapalenia, to bakterie będą się rozprzestrzeniać poprzez otwór znajdujący się w wierzchołku korzenia i infekują znajdujące się w sąsiedztwie tkanki. W konsekwencji może pojawić się zapalenie okostnej oraz tkanek miękkich, a w sytuacjach skrajnych może dojść do wystąpienia ropnia.

Z pewnością ropień okołoszczękowy jest jednym z najpoważniejszych powikłań próchnicy. Właściwe leczenie opiera się na chirurgicznym usunięciu tkanek miękkich – z policzka lub dziąsła, aby umożliwić odpływ ropy. Jeśli w takiej sytuacji zaniechamy leczenia, to możemy doprowadzić do niezwykle groźnych konsekwencji, w tym powikłań mózgowych, takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, lub zakrzepowe zapalenie naczyń mózgowych.

Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę, że nieleczona próchnica może powodować nieprzyjemne skutki ogólnoustrojowe. Bakterie, które są odpowiedzialne za jej powstawanie, mogą bardzo szybko przedostać się do naszego krwiobiegu, w sytuacji, gdy dojdzie do nagłego spadku odporności. Konsekwencją może być zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie nerek, a nawet sepsa.

Choroby w obrębie dziąseł oraz przyzębia

Udowodniono w licznych badaniach, że schorzenia w obrębie dziąseł oraz przyzębia mają wysoce negatywne oddziaływanie na organizm każdego z nas. Osoby z zapaleniem dziąseł oraz przyzębia są nawet o 25-70% bardziej zagrożone wystąpieniem chorób serca.

Zapalenie przyzębia – a więc tkanek, które otaczają każdy z zębów i stykają się z nim na szyjce – spowodowane jest infekcją bakteryjną. Zdaniem specjalistów taki właśnie stan może mieć wpływ na rozwój miażdżycy.

Bogate unaczynienie okolicy przyzębia sprzyja rozprzestrzenianiu się bakterii oraz ich toksyn do odległych tkanek oraz narządów. Udowodniono, że jeśli mamy próchnicę to jesteśmy zdecydowanie bardziej narażeni na zawał serca lub udar mózgu.

Choroby przyzębia mogą prowadzić również do przyspieszenia pojawienia się cukrzycy, a jeśli już na nią chorujemy to prowadzić do znaczącego pogorszenia jej przebiegu. Wynika to z faktu, że prowadzą one do podwyższenia poziomu glukozy, a w konsekwencji pacjent dużo gorzej reaguje na stosowane leczenie. Jeśli cierpimy na schorzenia przyzębia możemy być również silniej zagrożeni chorobami nerek lub nawet ich niewydolnością.

Choroby jamy ustnej a zdrowie

W związku z tym podstawowe badania lekarskie i laboratoryjne, w głównej mierze u osób zagrożonych chorobami sercowo-naczyniowymi oraz u cukrzyków, powinny zostać rozszerzone o dokładną ocenę stanu jamy ustnej i wdrażanie regularnie odpowiedniego leczenia. Są to grupy pacjentów, które powinny w sposób rygorystyczny dbać o profilaktykę wszelkich chorób przyzębia, jak również pozostawać pod stałą opieką periodontologa. Są to grupy pacjentów, dla których niezwykle istotna jest codzienna dbałość o stosowanie prawidłowej higieny w obrębie jamy ustnej, która obejmuje szczotkowanie zębów, jak również dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Koniecznością jest również stosowanie profesjonalnej higienizacji w gabinecie lekarskim, jak również skrupulatne i skuteczne leczenie wszelkich pojawiających się chorób dziąseł i przyzębia.

Jeśli zależy nam na odpowiedniej dbałości o zdrowie całego naszego organizmu, to nie wolno nam zapominać o higienie jamy ustnej, która jest niczym otwarta brama do naszego ustroju. Próchnica oraz choroby przyzębia z pewnością nie należą do przyjemności, ich leczenie u stomatologa również bywa znienawidzone. Jednak pamiętajmy, że jest to konieczność, jeśli chcemy skutecznie dbać o swoje zdrowie i zachować je jak najdłużej.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania