Dlaczego objawy menopauzy utrzymują się tak długo?

Ból głowy - menopauza - zdjęcie partnera

Przekwitanie zwykle wiąże się z wieloma uporczywymi dolegliwościami, które – jeśli są szczególnie nasilone – mogą realnie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Dlatego też kobiety starają się złagodzić objawy menopauzy i sprawić, żeby te były łatwiejsze do zniesienia. Podstawową wiedzą jest tutaj informacja na temat tego, jak długo trwa klimakterium, czyli kiedy możemy spodziewać się jego zakończenia. Czemu cały ten proces zajmuje zwykle bardzo dużo czasu?

 

Jakie są najważniejsze objawy menopauzy?

Warto na samym wstępie zaznaczyć, że objawy menopauzy nie są dokładnie takie same u wszystkich pań – niektóre z nich mogą nawet w ogóle nie wystąpić, inne zaś będą bardziej lub mniej nasilone. O tym, jak będzie przebiegać klimakterium, decydują m.in. uwarunkowania genetyczne. Dobrze jest zatem porozmawiać z mamą lub babcią o tym, jak wyglądało u nich przekwitanie, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że jego przebieg będzie podobny także u nas.

 

Dodatkowo istotny wpływ ma aktualnie prowadzony tryb życia. Jeśli unikamy aktywności fizycznej, a do tego nie stosujemy zdrowej diety, menopauza może się znacznie nasilić i być bardziej uciążliwa. Należy zrezygnować z używek, zadbać o jakość posiłków, a także zażywać ruchu.

 

Najczęściej występujące objawy menopauzy to:

  • uderzenia gorąca – mogą trwać od kilkunastu sekund do nawet kilku minut, a do tego występować niezwykle często;
  • nadmierna potliwość – odczuwalna zwłaszcza nocami;
  • zaburzenia snu – czyli kłopoty z zasypianiem, nieuzasadnione pobudki;
  • suchość pochwy;
  • problemy z trzymaniem moczu;
  • huśtawki nastrojów;
  • pogorszenie samopoczucia, w skrajnych przypadkach nawet stany depresyjne;
  • bóle głowy, mięśni i stawów;
  • utrata jędrności i nawilżenia skóry;
  • kłopoty z koncentracją.

 

Kiedy i na jak długo pojawia się menopauza?

O momencie wystąpienia menopauzy również decyduje nasz tryb życia oraz czynniki genetyczne. W Polsce średni wiek, na który przypada klimakterium, to 51 lat. W ogólnym rozrachunku przyjmuje się, że zjawisko to powinno zajść między 45. a 55. rokiem życia. Jeśli przekwitanie ma miejsce przed 40., a nawet 35. rokiem życia, koniecznie należy udać się do ginekologa – może być to tzw. przedwczesna menopauza, która czasem bywa skutkiem niektórych chorób.

 

Trzeba podkreślić, że określenie „menopauza” tyczy się tak naprawdę jednego określonego momentu, czyli wystąpienia ostatniej miesiączki, po której krwawienie nie pojawia się przez co najmniej rok (w przeciwnym wypadku uznawane jest to za anomalię zdrowotną wymagającą konsultacji z lekarzem). Natomiast przekwitaniem lub klimakterium nazywamy cały okres towarzyszący tej chwili. Pierwsze objawy menopauzy mogą pojawić się już na kilka lat przed ostatnim krwawieniem, są jeszcze odczuwalne nawet po nim. W praktyce więc cały ten proces może zająć do 10 lat, a u niektórych kobiet zdarza się nawet, że skutki są odczuwalne przez 12-14 lat.

 

Dlaczego przekwitanie trwa tak długo?

Należy sobie uświadomić, jak gwałtowna zmiana zachodzi w naszym organizmie, kiedy wchodzimy w etap klimakterium. Nasze ciało stopniowo przestaje produkować żeńskie hormony płciowe, czyli estrogeny, a ich spadek jest odczuwalny zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. Całość prowadzi do tego, że podstawowa funkcja jajników wygasa, a tym samym kobieta przechodzi ze stadium płodności do bezpłodności. Oznacza to, że po menopauzie nie jest już możliwe zajście w ciążę.

 

Tak znaczący moment w naszym życiu nie może przejść bez echa, trudno też sobie wyobrazić, by estrogeny przestały być wytwarzane znienacka. Organizm potrzebuje odpowiedniej ilości czasu, by cały proces zaszedł w nim w pełni prawidłowo i bez większych komplikacji. Jednocześnie również kobieta może odpowiednio się przygotować na kolejny etap życia. Menopauza to jeden z ważniejszych punktów w rozwoju pań, niemal na równi z pierwszą miesiączką, ciążą i porodem.

 

Warto zatem pozwolić swojemu ciału działać, a jeśli objawy menopauzy będą wyjątkowo trudne – udać się do ginekologa, który zaproponuje nam najskuteczniejsze metody ich łagodzenia.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania