E-dokumentacja w gabinecie medycznym - jak ją prowadzić

Biurko - zdjęcie partnera

Od stycznia 2021 roku prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej będzie wymagane ustawowo. Lekarz posiadający gabinet medyczny lub przychodnie, prywatne czy na NFZ ma obowiązek wypełniać E-dokumentacja w swoim gabinecie. Czym jest dokładnie EDM? Jaki zakres informacji musi obejmować? Dlaczego jej prowadzenia jest takie istotne, a przede wszystkim, w jaki sposób ją prowadzić? Odpowiedzi na te wszystkie pytanie znajdują się w artykule poniżej.

Czym jest E-dokumentacja medyczna i co musi zawierać

Pierwsza ustawa dotycząca EDM, która weszła w życie w 2011 roku, określa, że elektroniczna dokumentacja medyczna to dokumenty wytwarzane w postaci elektronicznej, które są opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym lub podpisane z wykorzystaniem sposobu potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych dostępnego w systemie teleinformatycznym udostępnionym bezpłatnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Są to między innymi e-recepty, skierowania do specjalistów, zwolnienia oraz dokładne dane i informacje dotyczące pacjenta. E-dokumentacja musi zawierać takie dane jak: jednostka chorobowa, problem zdrowotny lub rodzaj urazu, przeprowadzone badania, uzyskane wyniki oraz udzielone świadczenia zdrowotne.

Jak widać, ilość informacji jest duża, a ich wprowadzanie i gromadzenie może być czasochłonne. Dobre oprogramowanie medyczne pozwala te wszystkie dane, należcie uporządkować, co zdecydowanie ułatwia pracę lekarzom oraz pozostałemu personelowi medycznemu. Większe jednostki medyczne, takie jak szpitale posiadają swoje własne systemy medyczne zaprogramowane i dostosowane do potrzeb. Co jednak powinni zrobić lekarze, którzy prowadzą własne gabinety medyczne, lub przychodnie. Jak ułatwić sobie prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej?

System do prowadzenia E-dokumentacji – najważniejsze cechy

Na rynku są dostępne specjalistyczne programy do prowadzenia gabinetu medycznego ułatwiające prowadzenie dokumentacji medycznej. Ich wybór jest naprawdę szeroki. Czym jednak taki system powinien się charakteryzować, by jak najlepiej spełniać swoją funkcję?

1. Bezpieczeństwo przede wszystkim

Przede wszystkim musi zabezpieczać dane i spełniać wymogi RODO. Warto pamiętać, że dane medyczne należą do danych wrażliwych i dostęp do nich mogą mieć jedynie osoby uprawnione, oraz sam pacjent. Dlatego dobrze zaprojektowane oprogramowanie dla gabinetu medycznego powinno mieć odpowiednie zabezpieczenia, takie jak szyfrowanie połączeń SSL, szyfrowanie danych, czy wielostopniowe logowanie. Dzięki temu Twój system będzie chroniony przed włamaniem.

2. Wielu użytkowników – różne działania

Odpowiednio zaprojektowany system do e-dokumentacji medycznej umożliwia dodawanie nieskończonej ilości użytkowników oraz nadawanie im odpowiednich uprawnień i dostępów do różnych danych i funkcji systemu. Nie tylko ułatwia to współpracę, lecz także zwiększa bezpieczeństwo przechowywanych informacji.

3. Integracja z ZUS i NFZ

Oprogramowanie medyczne musi być zintegrowane z ZUS, NFZ oraz systemem eWUŚ. Umożliwia to wystawianie e-recept, elektronicznych zwolnień lekarskich oraz dostęp do informacji dotyczących ubezpieczenia pacjenta.

4. Intuicyjne obsługa

Zarządzanie danymi pacjenta, wystawianie e-recept czy zwolnień lekarskich może wydawać się trudne dla wielu lekarzy, nie jest to jednak aż tak skomplikowane. Dobrze zaprojektowany system do elektronicznej dokumentacji medycznej, powinien być intuicyjny oraz prosty w obsłudze.

Specjalistyczne oprogramowanie do gabinetu medycznego

Jakie jeszcze funkcje powinien mieć program do prowadzenia e-dokumentacji? Specjalistyczne system do tworzenia i przechowywania EDM, powinien również ułatwiać zarządzanie i prowadzenie gabinetu medycznego lub przychodni. Dlatego warto zwrócić również uwagę na takie funkcje jak:

- baza pacjentów z nieograniczoną ilością kartotek;

- możliwość indywidualnego dopasowania systemu do potrzeb swoich i innych lekarzy oraz personelu pomocniczego,

- moduł e-rejestracji pozwalający pacjentom samodzielne zarejestrowania się na wizytę online;

- automatyczne wysyłanie SMS-ów informujących o zbliżającym się terminie wizyty.

 

Wszystkie wyżej wymienione funkcje ułatwiają organizację pracy gabinetu oraz przychodni. Co więcej, oprogramowanie, które jest dostępne w chmurze, jest dostępne z różnych miejsc i na różnych urządzeniach. Dzięki aplikacji możesz się zalogować do systemu, korzystając z telefonu lub tabletu. Znacznie ułatwia to zarządzanie gabinetem oraz współpracę z innymi pracownikami. To również znaczna wygoda przy prowadzeniu pacjentów, np. podczas domowych wizyt.

Zarządzanie gabinetem i przychodnią może być obecnie znacznie prostsze i wygodniejsze, dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu do prowadzenia e-dokumentacji. Wystarczy wybrać odpowiedni system do zarzadzania gabinetem lekarskim i przychodnią.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania