Grypa czy coś innego?

Grypa - zdjęcie partnera

Grypa zdecydowanie należy do najpopularniejszych chorób. Słyszał o niej na pewno każdy, a większość ludzi przechodziło ją nie raz. Wydaje się więc, że na temat objawów tej choroby wie się dość, by móc ją zdiagnozować, gdy tylko się pojawi. Okazuje się jednak, że istnieje pewna pula schorzeń, które „udają” grypę, dając podobne do niej objawy. Warto dowiedzieć się na ich temat więcej.

(Nie)typowe objawy

Objawy grypy każdy zna. Są to dolegliwości takie jak bóle głowy i mięśni, osłabienie, uczucie ogólnego rozbicia, bóle gardła, katar, kaszel. Takie objawy jednak także, zwłaszcza na początku, ma wiele chorób, które są o wiele poważniejsze od grypy. Oczywiście leczenie jest konieczne w każdym przypadku, gdyż także taka – wydawałoby się – niegroźna choroba jak grypa, kiedy się ją zaniedba i nie wyleczy właściwie do końca, może mieć poważne powikłania, np. zapalenie osierdzia czy mięśnia sercowego, dlatego zawsze trzeba zdiagnozować, co jest przyczyną pojawiających się dolegliwości i wprowadzić właściwe leczenie.

chor1.jpg

Ponieważ jednak grypa ma podobne objawy do wielu różnych schorzeń, diagnoza już na początku, kiedy dolegliwości te dopiero zaczęły się pojawiać, może być utrudniona – najłatwiej jest postawić ją po 2-3 dniach od pojawienia się dolegliwości. Wówczas może okazać się, czy gorączka, bóle stawów i osłabienie to objaw przeziębienia, grypy, czy może innych chorób. Podobne objawy na początku dają na przykład borelioza, która przenosi się głównie przez ukąszenia kleszczy, reumatoidalne zapalenie stawów, które jest niestety chorobą nieuleczalną (tym bardziej więc ważne jest, żeby szybko ją rozpoznać, by możliwe było niezwłoczne wdrożenie odpowiedniego leczenia i niedopuszczenie do postępów choroby) czy zakażenie wirusem HIV. Objawy podobne do grypy mają też:

  • nowotwory krwi,
  • odkleszczowe zapalenie mózgu,
  • mononukleoza,
  • wirusowe zapalenie wątroby
  • choroby płuc takie jak płuco farmera.

W większości przypadków są to groźne choroby, których leczenie trzeba zacząć jak najwcześniej, by nie dopuścić do znacznych zmian w organizmie.

Jak bronić się przed tymi chorobami?

Przede wszystkim żadnej choroby nie powinno się bagatelizować, kiedy więc pojawi się choćby lekkie osłabienie, bóle mięśni i inne podobne objawy, nawet o niewielkim nasileniu, trzeba wdrożyć leczenie. Kiedy choroba jest mało nasilona, wystarczy leczenie objawowe, w innym wypadku należy udać się do lekarza, gdyż konieczne może okazać się stosowanie antybiotykoterapii. Grypę leczy się stosunkowo łatwo (ale trzeba pamiętać, by wyleczyć ją do końca, inaczej bowiem będzie nawracać, jeszcze bardziej nasilona, oraz może wywoływać niebezpieczne powikłania - dowiedź się więcej o powikłaniach wynikających z niewyleczonej grypy z artykułu http://febrisan.pl/porady/najczestsze-powiklania-grypie/), dlatego jeśli po 2-3 dniach leczenie nie przynosi efektów, należy ponownie udać się do lekarza, by wykluczyć wyżej wymienione choroby.

fluuu4.jpg

Ich profilaktyka zależna jest od sposobów, w jakie można je nabyć, np. przed boreliozą czy kleszczowym zapaleniem mózgu należy chronić się szczepionkami i stosując środki odstraszające kleszcze, wirus HIV przenosi się głównie drogą płciową, więc trzeba zachować daleko idącą ostrożność. Przede wszystkim jednak pomocna jest szybka reakcja, gdyż nawet najgroźniejszą chorobę można powstrzymać bądź zminimalizować jej skutki dla organizmu gdy zacznie leczyć się ją najwcześniej, jak to możliwe.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania