Jak pozbyć się bariery dla niepełnosprawnych - Budowa platform schodowych

Pokonaj bariery - zdjęcie partnera

Platformy schodowe są urządzeniami dźwigowymi służącymi do transportu osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Składają się one z kilku elementów, a każdy projekt jest indywidualnie dostosowywany do konkretnych schodów.

Najważniejsze części wchodzące w skład platformy schodowej to:

Wózek jezdny

Wózek jezdny porusza się po przymocowanej do ściany szynie, przewożąc osobę na wózku pomiędzy piętrami budynku. Ma on kształt kwadratu lub prostokąta, najczęściej o wymiarach pomiędzy 80 a 100 cm. Taka wielkość bez problemów pozwoli na wjazd na platformę nawet największym wózkiem, a także stanięcie za nim opiekuna. Podłoga wózka wykonana jest ze specjalnej perforowanej blachy, która zapewnia większe bezpieczeństwo w czasie jazdy. Wjazd na wózek może się odbywać zależnie od modelu albo z boków, albo z przodu, przy pomocy specjalnych ramp. Gdy wózek rusza w górę, to rampy podnoszą się w górę, uniemożliwiając zjazd z urządzenia. Pozostałe boki także są chronione wysokim rantem, co daje odpowiednie bezpieczeństwo w czasie transportu pasażerów. Wózek w czasie spoczynku znajduje się w pozycji złożonej, zajmując tym samym niewiele miejsca, przed użyciem należy go rozłożyć, co nie zajmuje wiele czasu. Najczęściej spotykany udźwig wózka wynosi 225 kg, a niektóre modele pozwalają na transport aż 300 kg ładunku.

Szyna jezdna

Szyny jezdne platform schodowych umożliwiają poruszanie się na nich wózków, często służą także jako poręcze. Najczęściej stosuje się rozwiązanie z dwoma szynami, które dają odpowiednią stabilność i bezpieczeństwo w czasie jazdy. Szyny wykonuje się z wytrzymałej stali, albo nierdzewnej, albo pomalowanej proszkowo w celu ochrony przez korozją. Posiadają one w zależności od modelu kilka centymetrów grubości. Szyny występują w dwóch odmianach, to znaczy prostej i krzywoliniowej. Ponieważ każda platforma jest budowana pod konkretne schody, to w oparciu o wykonane wcześniej pomiary dostosowuje się kształt szyny dokładnie do wymagań. O warunkach montażu takiej platformy poczytamy na stronie: http://pokonaj-bariery.pl/platformy-schodowe. Trzeba pamiętać o tym, że im większa ilość zakrętów, tym zwiększają się koszty całego projektu. Ze względu na ciężar wózka z pasażerem, który może dochodzić do 400 kilogramów, to szyny muszą być bardzo mocno przytwierdzone. Stosuje się tutaj dwa rozwiązania, to znaczy mocowanie do ściany nośnej lub na specjalnych słupkach. Jeśli wykorzystywana będzie ściana, to musi posiadać ona odpowiednią wytrzymałość. 

Sterowanie i bezpieczeństwo

Platformy schodowe muszą zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo używającym je osobom, a jednocześnie być łatwe i proste do użytkowania. Dlatego też wykorzystuje się w nich wygodne sterowanie oraz liczne systemy zabezpieczające. Podstawowy panel sterujący umieszczony jest na platformie, na wysokości odpowiedniej dla znajdującej się tam osoby. Dzięki umieszczonym na nim przyciskom użytkownik może się poruszać w górę lub w dół. Winda posiada specjalne czujniki, które automatycznie ją zatrzymują po dotarciu do górnego lub dolnego przystanku. Dodatkowo są wyposażone w guzik STOP i guzik wezwania pomocy, które przydają się w sytuacjach awaryjnych lub gdy coś się stanie pasażerowi i potrzebuje on o tym poinformować otoczenie. Wiele nowoczesnych modeli posiada wyświetlacze LCD oraz możliwość sterowania w przypadku braku zasilania.

Artykuł opracowano na podstawie: http://pokonaj-bariery.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania