Jak prawidłowo założyć opaskę uciskową

Opaska uciskowa - zdjęcie partnera

Opaska uciskowa została zaprojektowana w celu tamowania silnych krwotoków, przy których klasyczny sterylny opatrunek mógłby być niewystarczający. Wykorzystuje się ją podczas udzielania pierwszej pomocy, a jej mechanizm opiera się na dociśnięciu tętnicy do kości i zamknięciu jej światła. Prawidłowo założona opaska chroni osobę poszkodowaną przed wstrząsem hipowolemicznym. Przydaje się ona jednak również w innych sytuacjach. W tym artykule przedstawiamy, kiedy należy stosować oraz jak prawidłowo założyć opaskę uciskową.  

Opaska uciskowa – co należy o niej wiedzieć?

Chociaż niegdyś opaska uciskowa była stosowana przede wszystkim przez wojsko oraz w ratownictwie, aby zatamować masywne krwotoki, obecnie stanowi ona ważny element wyposażenia apteczki oraz placówek ochrony zdrowia. Oprócz wspomnianego zastosowania, opaska może zostać wykorzystana również do usztywniania kończyny w okolicy stawów bądź podtrzymywania sterylnego opatrunku pierwotnego.

Opaska uciskowa – kiedy założyć?

Opaska uciskowa zakładana jest w przypadku silnego krwawienia bądź krwotoku. Na krwawienie z kończyn zagrażające życiu wskazuje pulsująca krew silnie wyciekająca z rany lub duża ilość krwi wypływającej z rany, zbierająca się wokół osoby poszkodowanej. Co więcej, wskazaniem do założenia opaski uciskowej jest sytuacja, w której prawidłowo założone gazy oraz opatrunki uciskowe przesiąkają krwią pomimo ucisku. Opaska uciskowa powinna zostać również wykorzystana, jeśli doszło do amputacji urazowej kończyny bądź u poszkodowanego zauważalne są objawy wstrząsu, a krew ucieka z ran.

Wśród najczęstszych sytuacji, kiedy wykorzystywane są opaski uciskowe, można wymienić masowe wypadki, gdy konieczne jest udzielenie pomocy jak największej liczbie poszkodowanych osób w jak najkrótszym czasie, a także urazowe amputacje kończyn czy zmiażdżenia połączone z silnym krwotokiem. Oprócz tego, opaski stosowane są w przypadku braku możliwości zatamowania krwawienia innymi sposobami, takimi jak unoszenie kończyny do góry, uciskanie krwawiącego miejsca czy użycie uciskowego opatrunku.

Dwa rodzaje opasek uciskowych – zarówno staza taktyczna, jak i staza gumowa bezlateksowa – dostępne są tutaj: https://eplaster.pl/pl/c/Stazy-opaski-uciskowe/277.

Opaska uciskowa – przeciwwskazania do założenia

Warto pamiętać, że opaska uciskowa nie zawsze może zostać wykorzystana. Przeciwwskazaniem do jej użycia jest umiejscowienie rany poza kończynami bądź występowanie rany w trudno dostępnych miejscach, takich jak pachwiny oraz pachy. Co więcej, opaski uciskowej nie należy używać, jeśli wystąpił umiarkowany krwotok, który można zatamować opatrunkiem uciskowym.

Jak prawidłowo założyć opaskę uciskową - wskazówki

Udzielając pierwszej pomocy, powinniśmy najpierw sprawdzić, czy nic nam nie grozi oraz zabezpieczyć dłonie i twarz przed kontaktem z krwią. Dopiero wtedy możemy rozpocząć wykonywanie kolejnych czynności. A jak prawidłowo założyć opaskę uciskową?

Zakładanie opaski uciskowej - przygotowanie

Zranioną kończynę należy unieść w górę, o ile to możliwe. Przed rozpoczęciem zakładania opaski można położyć jałową gazę, ligninę bądź inny czysty i miękki materiał – nie należy jednak używać waty, bo jej fragmenty mogą z łatwością dostać się do rany. Jeśli osoba poszkodowana jest w ubraniach, nie ma konieczności ich zdejmowania, ale należy się upewnić, że w ich kieszeniach nie ma żadnych przedmiotów.

Jak założyć opaskę uciskową?

Opaska uciskowa zakładana jest około 5 centymetrów powyżej miejsca krwawienia. Wtedy należy ją kilkukrotnie owinąć oraz mocno zacisnąć. Co istotne, opaski uciskowej nie można zakładać poniżej kolana czy łokcia, gdyż tętnica nie zostanie odpowiednio przyciśnięta do kości i opaska nie spełni swej funkcji! Najlepiej zrobić to w miejscu powyżej połowy ramienia oraz powyżej połowy uda.

Jak sprawdzić, czy opaska uciskowa jest prawidłowo założona?

Po założeniu opaski uciskowej należy sprawdzić, czy materiał opatrunkowy odpowiednio przylega do ciała. Zbyt luźno założona opaska nie zatamuje krwotoku – wtedy należy ponownie owinąć ją wokół miejsca krwawienia, a następnie ścisnąć wykorzystując zapinkę. Niekiedy konieczne może być założenie drugiej opaski uciskowej.

Jeśli krwotok ustanie, oznacza to, że opaska uciskowa została założona poprawnie. Co istotne, powinien ją zdjąć lekarz.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania