Jak sobie poradzić z grzybicą stóp?

Stopy

Być może ta przykra przypadłość omija was szerokim łukiem. Znacie ją wyłącznie z opowieści i wcale nie są to opowieści niesamowite – przeciwnie: ich bohaterowie mają dość i oddaliby prawie wszystko, żeby tylko grzybic stóp przestała ich nękać. Czy istnieje jakiś specyfik, który raz na zawsze uwolni nas od grzybicy?

Zakazane rewiry

Miłe złego początki, lecz koniec bywa często żałosny. Idzie człowiek na basen i zapomina o klapkach. Też problem – nie ma się już dziesięciu lat, na płytkach się człowiek nie poślizgnie, zębów nie wybije. Nie ma klapek, trudno. Ale paradowanie po basenie bosą stopą może narazić nas na nieprzyjemności – ciepłe wilgotne miejsca odwiedzane przez tłumy ludzi to prawdziwa wylęgarnia grzybów. Nie inaczej jest, kiedy wchodzimy pod hotelowy prysznic, korzystamy z umywalni na kempingu czy stajemy nieobutą nogą w miejscu, w którym takich bosych stóp przed nami było mnóstwo. Zakażenia grzybicze łatwo złapać i trudno się ich pozbyć. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Początkiem leczenia powinno być zawsze sięgnięcie po leki dostępne bez recepty. Kombinacja składników czynnych pomyślana jest tak – bez względu na to, który preparat wybierzemy – aby zadziałały szybko i jeszcze przez pewien czas po ustąpieniu objawów chroniły skórę przed ponownym zakażeniem.

Jak to działa?

Wiecie jakie są objawy grzybicy stóp? Po pierwsze, między palcami zaczyna nas coś swędzieć, piec, w końcu boleć. Kiedy sprawdzamy, co dzieje się w przestrzeniach międzypalcowych, okazuje się, że skóra jest zaczerwieniona, popękana i zaczyna się łuszczyć. Po drugie, skóra na podeszwach stóp grubieje i pęka, często zaczynają też chorować paznokcie. Po trzecie, na podeszwach stóp pojawiają się wypełnione płynem pęcherzyki, które mają tendencję do pękania. Oczywiście wymienione objawy to objawy trzech różnych typów grzybicy, ale może się zdarzyć, że stwierdzimy na swoich stopach swego rodzaju mix objawów. Co wtedy? To samo! Sięgamy po dobry preparat przeciwgrzybiczy.  

Najważniejsza jest systematyczność

Dobry czyli jaki? Taki, który szybko hamuje postęp choroby, gwarantując, że grzybica się nie rozprzestrzeni. Leczenie grzybicy stóp to proces długofalowy i wymagający zwracania uwagi na to, czy objawy nie nawracają. Bo już, już nam się wydaje, że jest po wszystkim, a grzybica wraca. Nowoczesne preparaty leczące grzybicę stóp zazwyczaj aplikuje się raz na dobę. Trzeba jednak pamiętać, że najważniejsza jest systematyczność. Najlepiej wybrać sobie taką porę dnie, w której nie zaprząta nas nic innego – np. wieczór. Wychodzimy spod prysznica i wykonujemy wszystkie rutynowe czynności: wklepujemy balsam do ciała albo krem do twarzy, myjemy zęby i używamy leku na grzybicę. I pamiętamy o profilaktyce – nie jest na nią za późno nawet wtedy, kiedy już mamy kłopoty z grzybicą. Dzięki lekom miną a nasze dobre nawyki pozostaną. O czym pamiętamy? O bardzo dokładnym wytarciu stóp, zwłaszcza między palcami oraz o wygodnych pantoflach z naturalnych materiałów. A jeśli lubimy spać w skarpetach, to wyłącznie w bawełnianych.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania