Objawy i leczenie grzybicy skóry

Skóra - zdjęcie partnera

Grzybica skóry to choroba, którą niekiedy trudno rozpoznać w początkowych stadiach. Dlatego wiele osób bagatelizuje pierwsze objawy i pozwala grzybom chorobotwórczym atakować coraz to nowe połacie skóry. Co więcej, grzybica może rozwijać się niezauważona przez dłuższy czas – a wtedy chory, niczego nieświadomy, może zarażać nią innych. Jak ustrzec się przed tą nieprzyjemną i uciążliwą dolegliwością i jak ją zwalczać?

Przyczyny grzybicy skóry

Rozmnażaniu dermatofitów, czyli grzybów chorobotwórczych, najbardziej sprzyja ciepło i wilgoć. Dlatego grzybica tak często atakuje skórę na stopach – zbyt ciasne i nieprzepuszczające powietrza buty oraz skarpetki ze sztucznych materiałów powodują nadmierną potliwość, dzięki której tworzy się idealne środowisko dla rozwoju niekorzystnych mikroorganizmów. Przyczyną grzybicy skóry mogą być także inne choroby osłabiające organizm, takie jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy, nowotwory czy wirus HIV. Jednak najczęściej grzybica powstaje w wyniku zakażenia: można nabawić się jej, chodząc boso na basenie, w publicznej saunie czy łaźni, a nawet przymierzając czy nosząc pożyczone buty.

Objawy grzybicy stóp

Grzybica zaczyna się zazwyczaj dość niepozornie i przypomina zwykłe przesuszenie skóry. Ale z czasem objawy zaczynają się nasilać i w zależności od miejsca występowania można je podzielić na 3 główne typy:

  • grzybica międzypalcowa – naskórek między palcami stóp rogowacieje i złuszcza się, poza tym występuje wyraźny rumień,
  • grzybica potnicowa – na śródstopiu pojawiają się niewielkie pęcherzyki i rumień,
  • grzybica złuszczająca – naskórek na bokach stóp i na podeszwie rogowacieje i złuszcza się, na skórze pojawiają się pęknięcia.

Warto pamiętać, że grzybica dość intensywnie się rozprzestrzenia, więc nawet jeżeli zaczyna się od niewielkich zmian pomiędzy palcami, w szybkim tempie może zająć całą stopę. Oprócz mało estetycznego wyglądu, towarzyszy jej przykry zapach i swędzenie.

Jak się pozbyć grzybicy stóp?

Jedno jest pewne: tego rodzaju dolegliwość nie przejdzie sama. Nie pomoże też wzmożona higiena i unikanie miejsc, w których możemy się zarazić – takie sposoby działają jedynie jako profilaktyka. Grzybicę w bardziej zaawansowanej postaci najlepiej zwalczać we współpracy z dermatologiem, który wybierze najodpowiedniejszą terapię, np. antybiotyki przeciwgrzybicze. Natomiast najskuteczniejsze jest leczenie grzybicy we wstępnej fazie, kiedy tylko dostrzeżemy na stopach objawy, które wzbudzą nasze podejrzenie. Wtedy warto zaopatrzyć się w spray lub maść na grzybicę – tego rodzaju specyfiki dostępne są bez recepty zarówno w aptekach stacjonarnych, jak też internetowych. Przed wyborem odpowiedniego preparatu możemy zasięgnąć informacji o jego składzie i właściwościach na stronie producenta, np. http://undofen.pl/grzybica-stop/. Należy pamiętać, że grzybica skóry często ma skłonność do nawracania, więc nawet po zniwelowaniu wszystkich widocznych objawów przez pewien czas powinniśmy jeszcze stosować środki lecznicze, aby zapobiec ponownemu rozwojowi dermatofitów.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania