Jak uzyskać dofinansowanie na sprzęt rehabilitacyjny?

Wózek inwalidzki - zdjęcie partnera

Według rozporządzenia Ministra Zdrowia pacjent może ubiegać się o refundację kosztów sprzętu rehabilitacyjnego. Oczywiście w przypadku każdego sprzętu wyznaczone są określone limity oraz okres czasu, na jaki przyznany zostaje sprzęt. Oznacza to, że pacjent o kolejną refundację może ubiegać się dopiero po określonym czasie. Warto poznać ogólne zasady dofinansowania i skorzystać z tego typu pomocy medycznej.

  1. Dofinansowanie na sprzęt medyczny przysługuje każdemu ubezpieczonemu.
  2. Można ubiegać się o skrócenie czasu użytkowania sprzętu.
  3. Alternatywą dla pacjentów jest wypożyczalnia sprzętu medycznego.

Komu przysługuje refundacja?

Według rozporządzenia Ministra Zdrowia refundacja sprzętu rehabilitacyjnego przysługuje każdej osobie, która jest ubezpieczona poprzez opłacanie odpowiednich składek społecznych i zdrowotnych. O wsparcie refundacji i dodatkowe środki na sprzęt medyczny można starać się także z innych instytucji, takich jak PCPR lub MOPS. Do marca 2019 r. samorządy powiatowe mogły wystąpić także PFRON z wnioskiem o przyznanie środków finansowych na realizację programu „Aktywny samorząd”, w ramach którego możliwy był zakup m.in. skutera inwalidzkiego.

Na jak długo?

Dofinansowanie przyznawane jest na określony czas, w zależności od typu sprzętu. Okres ten regulują odpowiednie zapisy w ustawie. W praktyce oznacza to, że lekarz nie może wypisać zlecenia na kolejny sprzęt medyczny bądź rehabilitacyjny przez upływem tego czasu. Istnieje jednak możliwość jego skrócenia. W sytuacji, gdy rozwój fizyczny dziecka, rehabilitacja lub zabiegi chirurgiczne doprowadziły do zmian, w efekcie których konieczna jest wymiana sprzętu, można złożyć wniosek o skrócenie okresu użytkowania konkretnego wyrobu medycznego. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku osób dorosłych. Udowodnić jednak trzeba, że możliwości regulacji wyrobu medycznego i dostosowania go do potrzeb pacjenta.

Na co zwracać uwagę?

Dofinansowanie sprzętu medycznego to jedno, natomiast wybór producenta i konkretnego modelu zależy właściwie jedynie od pacjenta i wskazań lekarza. Wybierając sprzęt medyczny nie zawsze warto kierować się ceną. Oczywiście to ważne kryterium wyboru, natomiast szczególnie w przypadku sprzętu, który ma pacjentowi posłużyć przez dłuższy czas, kluczowa jest także jego jakość. Warto szukać więc sprawdzonych producentów i dostarczycieli sprzętu medycznego, takich jak https://www.akson.pl/. Warto zwrócić uwagę na certyfikaty, atesty i wszystkie inne dokumenty potwierdzające jakość produktu. Nie zawsze trzeba przecież kupować sprzęt. Jeśli balkonik, wózek lub kule są potrzebne tylko na czas rehabilitacji pooperacyjnej lub powypadkowej, może warto rozważyć wypożyczenie sprzętu medycznego. Jest to rozwiązanie zdecydowanie tańsze.

Artykuł zewnętrzny

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania