Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?

Centrum ginekologiczne - zdjęcie partnera

Pierwsza wizyta u ginekologa to wielkie wydarzenie w życiu młodej dziewczyny, która często dopiero odkrywa to, że staje się dorosłą kobietą i nie jest jeszcze w 100% gotowa na zmiany, które zachodzą w jej ciele oraz fizjologii. Warto wiedzieć jak wyglądają badania ginekologiczne w sytuacji, gdy dziewczyna nie ma za sobą współżycia oraz w jaki sposób można przygotować nastolatkę do pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym.

Pierwsza wizyta u ginekologa - kiedy powinna się odbyć?

 

Nie istnieje jedna ważna data czy wydarzenie, które powinno być następstwem pierwszej wizyty u ginekologa. Zaleca się, aby takie badania odbyły się gdy nastolatka już miesiączkuje, lub jeśli zaobserwowano u niej nieprawidłowości takie jak:

  • bolesne bóle brzucha,
  • nieregularne miesiączki, lub jej zaburzenia,
  • zbyt skąpe lub obfite krwawienie,
  • upławy lub świąt pochwy.

 

Pierwsza wizyta powinna odbyć się po miesiączce, a osoba badana powinna dokładnie znać datę jej rozpoczęcia. W przypadku osoby niepełnoletniej w czasie wizyty musi być obecny rodzic, lecz nie ma obowiązku, aby brał udział w badaniu. Dotyczy to tylko pierwszej wizyty, gdyż jeśli rodzic wyrazi zgodę, kolejne wizyty mogą odbywać się bez jego obecności.

 

W zależności od potrzeb wizyta może mieć charakter profilaktyczny (określający ogólny stan zdrowia), edukacyjny (informacje związane z miesiączką, higieną oraz rozpoczęciem współżycia), a także mieć na celu zdiagnozowanie przyczyny problemów ze zdrowiem. Zawsze jednak przebieg wizyty u ginekologa związany jest z przeprowadzeniem wywiadu lekarskiego oraz wykonaniem badań.

 

Co bada ginekolog na pierwszej wizycie?

 

Na podstawie wywiadu z pacjentką lub rodzicem ginekolog ustala, czy cykl menstruacyjny przebiega prawidłowo, a także zaleca wykonanie pierwszego USG dróg rodnych. Do wybrania sposobu wykonania USG konieczne jest upewnienie się, czy pacjentka ma za sobą współżycie. Jeśli nie, konieczne jest wykonanie USG w sposób, który nie naruszy błony dziewiczej, czyli przez odbyt. Często podczas pierwszej wizyty wykonuje się także badanie cytologiczne, które polega na pobraniu wymazu z pochwy i jest całkowicie bezbolesne. Ostatnim badaniem jest kontrola piersi, a także nauka samokontroli w domu.

 

Pierwsza wizyta u ginekologa może być także szansą na podjęcie decyzji o zaszczepieniu przed wirusem HPV - który jest przyczyną powstania większości nowotworów szyjki macicy. Szczepienie zalecane jest dla dziewcząt i młodych kobiet, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia. Ginekolog, choć nie może nakazać wykonania szczepienia, powinien poinformować rodziców o takiej możliwości. Zaszczepienie przed wirusem HPV jest całkowicie bezpieczne, bezinwazyjne,  a także niezwykle skuteczne.

 

Pierwsza wizyta u ginekologa - co będzie pomocne?

 

Aby zmniejszyć stres związany z pierwszą wizytą u ginekologa, warto wcześniej porozmawiać z nastolatką i zapewnić, że badania oraz wywiad lekarski nie może być powodem do wstydu. Dużym wsparciem będzie umówienie pierwszej wizyty u kobiety - ginekolożki lub u ginekologa dziecięcego. Dodatkowo, aby zapewnić większy komfort, warto ubrać wygodniejsze obranie, np. tunikę lub sukienkę, a także zadbać o higienę przed badaniem, a także opróżnić pęcherz.

 

Gdzie najlepiej umówić się na pierwszą wizytę u ginekologa? Lublin.

 

Pierwsza wizyta u ginekologa powinna przebiegać w przyjaznej, spokojnej atmosferze i w żaden sposób nie pogłębiać skrępowania młodej pacjentki. Warto szukać ginekologa, który posiada doświadczenie w rozmowach i badaniu nastolatek, a także duży nacisk kładzie na aspekt edukacyjny pierwszych wizyt. Pełne otwartości nastawienie do młodych pacjentek oraz ich rodziców można zaobserwować u lekarzy z Centrum Medyczne Północna 5 w Lublinie, którzy nie tylko zadbają o dobrą atmosferę wizyty, ale także wykonają potrzebne badania w sposób delikatny, biorąc pod uwagę stres oraz strach, które towarzyszą pierwszej wizycie u ginekologa.

 

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania